Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

ZEYTİN YAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Zeytin toplama işlemi bittikten sonra hasadın içindeki yapraklar ve kabuk parçaları ayrılır ve zeytinler sıkılma işlemine hazır hele getirilir. Eski dönemlerde sıkılma işlemi için büyük granitten oluşma tekerler kullanılırdı. Modern dünyada ise paslanmaz çelikten oluşma tekerler zeytinlerin üzerinden geçip ezerek zeytinleri hamur haline getirirler. Elde edilen zeytin hamuru, yoğurulma işlemi için hazırlanır. Yoğurulma işlemi esnasında zeytin hamuruna ağır ağır su eklenir. Su eklemenin amacı; yağ moleküllerinin bir araya toplanmasını sağlamaktır.

Zeytin hamuru, 20 ila 40 dakika civarı yoğurulur. Yoğurulma işlemenin uzun sürdürülmemesi gereklidir, çünkü çıkan yağ miktarı daha az olur ve olacak zeytin yağına içeriğine başka tatların karışma ihtimali doğar.

Bundan sonra bazı karmaşık işlemlerden geçer ve zeytin yağı elde edilmiş olur. Biz gel gelelim kuru fasülyenin… Pardon Zeytin yağının faydalarına..

ZEYTİN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Eski zamanlarda sadece Akdeniz bölgelerinde kullanılan zeytin yağı, günümüzde her hanenin vazgeçilmezidir. Bu konuda basının etkisi çok büyüktür, çünkü zeytin yağı pek bilinmezken, uzmanların açıklamaları, haberlerinin yapılması dikkatleri üzerine toplatmıştır.

Yemeklerde zeytin yağı kullanıldığında daha lezzetli hale getirmektedir. Zaytin yağının o zengin içeriğinde: Tekli doymamış yağ asitleri, fenolik bileşenler ve E vitamini vardır. Buda şu anlamlara geliyor: daha sağlıklı yaşam, daha genç görünüm, daha dinç ve dinamik olmamızı sağlıyor demektir. Bu da demek oluyor ki genelde balıklardan aldığımız omega 3 ‘ü hücre zarlarının emilimine yardımcı olması demektir.

 

 

Zeytin yağının yaşamımızı koruyucu bir başka muhteşem bir etkisi daha vardır, buda Kötü kolestrol dediğimiz LDL’nin Oksidasyonunu azaltarak kalp krizi ve felç geçirme olasılıklarını düşürür.

Zeytin yağının bir mucizevi etkisi daha vardır o da içeriğinde bulundurduğu güçlü bir antioksidan olan polifenollerin tam bir kolon kanseri düşmanı olmasıdır.

Zeytin yağının saçlarımıza iyi geldiğini biliriz yada duymuşuzdur. Peki bu nasıl oluyor? Hemen açıklayayım: Zeytin yağının içeriği keratin proteini dediğimiz saç düşmanı yapının emilimini engelleyerek saçlarımızı güçlü, parlak ve yumuşak kılar ve aynı şekilde tırnaklarımızın soyulmasını ve kırılmasını engelleyerek güçlendirir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık