Yüzdeki Çilleri Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılmalı?

18 Şubat 2014
Yüzdeki Çilleri Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılmalı?

Güneş ışığına doğrudan ya da dolaylı yoldan maruz kalan ve bunun sonucunda oluşan, ciltteki koyu renkli lekelere çil denir. Çiller bayanların çok da hoşlandığı oluşumlardan değildir. Öyle ki, bu tür lekelerden kurtulmak için çeşitli yollara başvururlar. Bu yollar klinik olabildiği gibi evde yapılan çeşitli maskelerle de mümkündür. Oluştuktan sonra uygulanacak maskeleri birazdan yazacağız.

Çilin oluşmasını önlemek için de yaz aylarında, sıcak havalarda UV ışınlarından korunmak için cildimizi korumaya almakta fayda vardır. Bunun için çeşitli kremler kullanılabilir.

YÜZDEKİ ÇİLLERE UYGULANACAK MASKELER

 1. Maydanoz kökleri kaynatılır, limon suyu ile karıştırılır, yüz bu karışımla sabah akşam silinir.
 2. Güzelce temizlenen yüze az miktarda nemlendirici krem sürüldükten sonra domates dilimleri yerleştirilir. Maske 30 dakika bekletilir. Maske soğuk sütte ıslatılmış pamukla çıkarılır.
 3. İlkbahar veya yaz başında maydanoz yapraklarından, sonbaharda ise maydanoz kökünden maske hazırlanır. 2 yemek kaşığı maydanozu robottan geçirip kıyma haline getirilir ve temizlenmiş cilde maske olarak uygulanır. (Göz altlarına maydanoz koymayın.) 20-30 dakika sonra maske soğuk suyla yıkanır ve cilde nemlendirici krem sürülür.
 4. 1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırın, cildinize uygulayın, 45 dakika bekletin. Bu karışıma limon suyu da eklenebilir. Bunun için 2 yemek kaşığı maydanoz kıyması, bal ve limon suyu ile karıştırılır, cilde uygulanıp 15 dakika bekletilir.
 5. 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu eklenir ve günde 2-3 kez yüze uygulanır. Maske 20-30 dakika bekletilip çıkarılır.
 6. Maydanoz suyu sütle veya yoğurtla karıştırılır, cilde maske olarak uygulanır, 15 dakika sonra oda sıcaklığındaki suyla yıkanır.
 7. 25 gram maya ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılır. Üzerine 1 yemek kaşığı süt eklenir. İyice karıştırılır. Maske olarak uygulanır, 20 dakika sonra yıkanır.
 8. Soğan suyuyla  yüz günde iki kez silinir.
 9. Leke tedavisi için çilek, orman çileği ve frenk üzümü kullanılabilir. Meyvelerden maske hazırlanıp yüze uygulanır, 20-30 dakika bekletilir ve ılık suyla yıkanır.
 10. Karaturp suyu suyla karıştırılır. Yüz günde iki kere bu karışımla yıkanır.
 11. 2 avuç kabukları ayıklanmış badem dövülüp un haline getirilir. Bu badem ununa bir çorba kaşığı süzme bal ve yumurtanın akı çırpılmadan ilave edilip krem haline gelinceye kadar gülsuyu eklenir. Maske olarak uygulanır. 20 dakika bekletilip temizlenir.
 12. 1 limonun suyu, 1 yumurta sarısı, 10 gram tozşeker, 100 ml su iyice karıştırılır, yüze uygulanır, 20-30 dakika bekletilir. Bir gün sonra tekrarlanır.
 13. Karpuz rendelenir, maske olarak yüze uygulanır. 10-15 dakika yüzde tutulur. (Kuru cilde sahipseniz maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü bitkisel yağla silin ve havluyu 1 tatlı kaşığı karbonat ile ılık su karışımında ıslatıp yüzünüze 5-6 dakikalık kompres uygulayın.)  Maske oda sıcaklığındaki suyla çıkarılır, cilde nemlendirici krem uygulanır.

Maskeler uygulandıktan sonra cilt güneşe maruz kalmamalıdır. Dolayısıyla bu maskeleri akşamları yapmanız önerilir. Ayrıca cilt tipiniz ne olursa olsun 1 ay boyunca her gün koruyucu kremi cildinize uygulayın.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Yüzdeki Çilleri Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılmalı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. buse diyor ki:

  arkadaşlar ben sarışın renkli gözlü biriyim haliyle cildimde leke oluyor sarı renklerde yüzümde güneş lekesi vardı ne maske uygulasam geçmiyordu ama bu ürün hem hesaplı hemde etkil herba derm 20 tl civarında eczanelerde var ben ürünü kullanıyorum cildimi soyuyor eczanelerde veya kozmetik ürün satan yerlerden bulabilirsiniz

Yorum Yaz

Yukarı Çık