Yüzde Yanma ve Kızarma Neden Olur ve Tedavisi

25 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Yüzde yanma ve kızarma, birçok nedenden ötürü olabilir. Bayanlar için ilk bakışta güzel gibi dursa da aslında o kadar da iyi bir durum olmayabilir. Unutmayalım; yüzde yanma ve kızarma solaryum gibi işlemler sonucun da bronzlaşma ile hem sağlık açısından hem de oluşum açısından farklıdır…

 

Yüzde yanma veya kızarma acıya neden olabilir. Yanma hissi tüm yanak bölgesini kaplar.  Fizyolojik olarak görüntülenebileceği gibi insanlara büyük acılar yaşattığı da bilinmektedir. Bu bakımdan pek de hoş değildir.

 

Yüz yanmaları kronik bir hastalık…

Yüz yanmaları kronik bir hastalık değildir, sadece bir durumdur. Sürekli sizde yüz yanması oluyorsa bunun nedeni bir virüs ya da bakteriden ziyade besleme alışkanlığınız ve ruh durumunuzdur.

 

 

Duygusal devinimler

Utandığınızda, sevindiğiniz, ağladığınızda ya da farklı bir duygu yaşadığınızda adrenalin hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon bir nevi bizim duygusal tampon hormonumuzdur ve başlıca görevi damarları açarak kan akışını hızlandırmaktadır. Yüzdeki kılcal damarlar oldukça fazla olduğu için geniş kan akışı sırasında yüzde kızarma olabilir. Özellikle sarışın bir tene sahipseniz kılcal damarlar yanaklara daha yakın olduğu için elmacık kemlikleri ve yanak bölgesinde kızarma fazlaca olabilir. Ayrıca kızarmanın derecesi yaşa, cinsiyete, duygunun şiddetine, ten durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Bir zararı yoktur ancak normal insanlardan daha fazla bu durumun görülmesi hormon testini gerektirebilir.

 

Alkol durumu

Alkol, damarları genişletir. Fazla alkol alımında yüz damarları genişler ve yüzde kızarma görülür. Yine bu kızarma tene göre değişir. Buğday ya da esmer tenlilerde kızarma az görülebilir ya da hiç görülmeyebilir.

 

 

Yiyecek ve içecekler

Bazı yiyecekler yüz kızarmasına neden olmaktadır. Özellikle mayalı yiyeceklere -yani ekmek, poğaça, pasta vb – alerjik reaksiyonları olan kişilerde yüz kızarması olabilmektedir. Bu kişilerin bu yiyeceklerden uzak durmaları gerekir.

 

Yüz kızarması bir belirti…

 30 – 40 yaşından sonra yüz kızarması başlamışsa yüksek tansiyon belirtisi olabilmektedir. Ayrıca sadece yüz bölgesinde değil dekolte bölgesinde, boyun ve ense bölgesinde de bir kızarma varsa böbrek sorunlarının ya da tümörün belirtisi olabilir. Mutlaka hekime görünmek gerekir. tabi ki besinlerden kaynaklı yüzde kızarıklık durumları insanların metabolizmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

    aynısı büyükbabamda vardı tavsiyeleriniz sayesinde geçti

Yorum Yaz

Yukarı Çık