Yüzde Karıncalanma Nedir? Neden Olur?

18 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

“Yüzde karıncalanma ve kaşınma neden olur tedavisi nedir? “  sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda, ilk olarak yüzde kızarma, karıncalanma ve kaşınmanın neler ve neden oldukları konusuna bir değinelim. Yüzde karıncalanma, yüzde uyuşma hissi ile birlikte gelişebilir. Yüzde karıncalanma hissi, yüzünüzün sağ ya da solunda tek bir tarafta meydana gelebileceği gibi, aynı zamanda yüzün genelinde de ortaya çıkabilir. Bu durum, pek çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi, sinirsel ya da strese bağlı olarak da gelişebilir. Ancak yine stresin, pek çok hastalığa davetiye çıkardığını unutmayın. Yüzde karıncalanmayı farklı şiddetlerde hissedebilirsiniz. Şiddetin derecesi de sorunun ciddiyeti hakkında bilgi vermektedir.

 

Yüzde Kızarma Nedir? Neden Olur?

Kış aylarında, soğuktan yanaklarınızın kızardığına şahit olabilirsiniz, bu durum doğal olarak gerçekleşen bir olaydır. Yüzün bir anda soğuk ve kuru havaya maruz kalması, kızarmaya sebep olacaktır. Ancak durup dururken yüzünüzün genelinde görülen kızarmanın nedeni başka bir şey olabilir. Yüz kızarması genel olarak utanma, mahcup olma ya da kızma ve heyecan gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu, vücuttaki kan dolaşımının hızlanması ile doğru orantılı olarak yüzünüzde de belirgin bir şekilde görülür.

 

 

 

Vücut ısısının aniden arttığı durumlarda da yüz kızarması meydana gelir. Normal olmayan yüz kızarmaları ile “facial blushing” olarak bilinmektedir. Sinirlilik durumuna ya da hormonal bozukluklulara göre daha fazla görülebilir.

 

Yüzde Kaşınma Neden Olur?

Uzun süre klimaya maruz kalmak ya da havadaki nem oranının artmış olması, yüzde kaşınmaya sebebiyet verebilir. Bundan dolayı yüzde kızarma durumlarının görülmemesi için klimanın doğru kurulmuş olmasına dikkat etmeliyiz. Yüze ve vücuda direkt olarak etki eden klima, kaşınma, kızarma ve karıncalanmaya sebep olacaktır.

 

 

Aynı şekilde cildinize kullandığınız ürünlerin sonucunda cildinizin reaksiyon göstermesi anlamına da gelebilir. Kuru ciltlerde sıkça karşılaşılan bir durum olan yüzde kaşınma, bazı durumlarda da alerjik bir belirti olabilir. Özellikle bahar aylarında yüzde kaşınma problemi yaşıyorsanız, polen ya da havadaki toza karşı alerjiniz olabilir. Tedavisi için doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık