Yüz Felci Tedavi Yöntemleri

25 Ağustos 2014
Yüz Felci Tedavi Yöntemleri

Yüzün seğirmesi, yüzde güçsüzlük, hareketsizlik, gibi yüz kaslarının etkilenmesine neden olan ve ani gelişen bir rahatsızlıktır.

 

 

Belirtileri

Yüz felcinin belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu belirtiler bazen çok belirgin olabilirken bazen de hafif seyredebilir. Yüz felci ilerleyen bir hastalıktır ve tepe noktasına 1 – 2 saat ile birkaç içinde ulaşır. Yüz felci çoğunlukla soğuk ve rüzgâra maruz kalınması sonrasında ortaya çıkar.

Yüz felci gelişmeden bir iki gün öncesinde kulak arkasında ağrı meydana gelir. Yüzün bir tarafı, diğer tarafa göre daha farklı bir görünüm alır. Yüz ifadesi değişir, anlamsız ve ifadesiz bir hal alır. Mimik ve jestler istenildiği yapılamaz.

Yüz felci geçirilirken göz kapakları kapanmaz hale gelir.  Dudakların kenarları aşağıya doğru düşer. Alnı kırıştırmak mümkün olmaz.

Yüz felci geçiren hastada herhangi bir duyu kaybı olmamasına rağmen yüzde hissizlik oluşabilir. Bazı felçlerde tat alma duyusunun kaybı, sese karşı hassasiyet oluşabilmektedir.

İstem dışı gözyaşı gelmesi, gözün kapatılmaya çalışılması esnasında gözün yukarı doğru kayması ve gözünü kapatılamaması nedeni ile kornea tahrişi meydan gelir.

Yüz felcinin geçirildiği tarafta yenilen içilen gıdaların dışarı dökülmesi ve sızması görülmektedir.

 

 

Yüz Felci Tanısı

Hastaya ait detaylı hikâye, klinik detaylar, kapsamlı fiziki muayene ve diğer radyolojik yöntemlerle teşhis konulur.

 

 

Yüz felci tedavisi

Yüz felci geçiren hastaların yaklaşık olarak % 80 lik bölümü 2 – 3 hafta gibi bir sürede iyileşme trendi gösterirler. Geriye kalan % 10 luk bölümün iyileşmesi bir yıllık bir süreyi bulabilmektedir. Geriye kalan % 10 luk bölümün ise iyileşmesi mümkün olmaz ve yüzde sinkinezi oluşur. Hastanın tedavisine ne kadar erken başlanırsa başarı o kadar yüksek olur.  Bu hastalıkta, hastanın eğitimi en önemli unsurdur. Hasta kesinlikle rahatsızlığını bilmelidir. Hasta ilk zamanlarda mutlaka soğuktan korunmalıdır. En az üç hafta süre ile dışarı çıkmamalıdır. Lokal olarak felçli bölgeye sıcak kompres uygulaması yararlıdır. Yüz felci hastalığında göz kapakları tam olarak kapatılamayabilir. Bu da gözde kuruluk, keratit ve konjiktivit gibi rahatsızlıklara yol açabilir.  Bu nedenle devamlı surette koruyucu gözlük kullanmalı ve göz kuruluğu için suni gözyaşı kullanmalıdır. Ve doktorun tavsiye ettiği yüz jimnastiği hareketleri yapılmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık