Yüz Felci Kendisi Geçer mi Tedavisi Var mıdır?

Yüz Felci Kendisi Geçer mi Tedavisi Var mıdır?

Yüz felci özellikle kış aylarında ortaya daha çok çıkan bir hastalık türüdür. Bazı uzman doktorların görüşüne göre bir virüs kaynaklı olduğu iddia edilse de, halk arasında “Cereyan” denilen hava akımının tetiklediği bir hastalık olduğu düşünülüyor. Uzmanlar hastaların Yüz felcine yakalanma oranını yüzlerinin soğuk olacak kış günlerinde daha çok görüyorlar. Yüz felci temelde sinir hücrelerinin, oluşan basınçla birlikte Yüz bölgesinde sıkışmasında ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzda bulunan binlerce sinir lifinden oluşan ve telefon kablosu şekline andıran Fasyan sinirin içerisindeki liflerin en az yarısının zarara uğraması nedeniyle Yüz felci oluşuyor.

Yüz Felci Neden Olur

Yüz felcinden korunabilmek için yapılması gereken en önemli davranış öncelikle vücut ısısını olması gereken derecede tutmaktır. Yüz felci ne soğuk havalarda oluşmasını temel sebebi ise oluşan soğuk havalar vücudumuzun yüz kısmında bulunan sinir liflerine yaptığı basınç sonrasında önemli bir bölümünün hasarlı hale gelmesinden kaynaklanıyor. Özellikle şeker hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının Yüz felci konusunda daha dikkatli davranması gerekmektedir. Soğuk ve rüzgâr havalarda yüzü mutlaka hava akımından korumaya çalışmak, bunu yaparken kar maskesi veya atkı takmak gerekir. Evde veya işyerinde cereyan yapacak biçimde pencereleri açık bırakmamak, arabanın camı kapatmak ve vücut direncini ortadan kaldıracak hastalıklardan uzak durmak gerekiyor.

yüz felci belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Yüz felci belirtileri yüz felci temelde yüz bölgesinde oluşan sinirlerin hasarının ortaya çıktığı için öncelikle belirtileri arasında yüzde gerginlik, vücut ısısının düşmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtileri ortaya çıkabilir. Özellikle şeker, kalp ve diyabet hastalarının son derece dikkatli olması gereken Yüz felci sürücülerin içerisinde oluşan basınçtan dolayı ortaya çıkar.

yüz felci tedavisi

Yüz Felci Tedavisi

Bu hastalıktan koruna bilmek adına sağlıklı ve düzenli bir yaşamın yanı sıra vücudun sıcak tutmaya çalışmak ve yüze gelebilecek soğuk rüzgarların engellenme çalışmasını sağlamak gerekir. Soğuk havalarda aşırı sert rüzgar almamaya özen göstermek ve sürekli olarak yüzü korumak yüz felcinden korunmada etkili olacaktır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Yüz Felci Kendisi Geçer mi Tedavisi Var mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. GazeteciAli diyor ki:

    Ani hava değişimi yüz felci yapıyor

Yorum Yaz

Yukarı Çık