Yeşil Çay ve Siyah Çay arasındaki Fark Nedir?

Yeşil Çay ve Siyah Çay arasındaki Fark Nedir?

Çay Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Siyah çay ve yeşil çay aslında aynı bitkinin yapraklarından elde edilir. Fakat aradaki renk farkı tamamen çay yapraklarının işlenme şekli ile alakalıdır. Siyah çay elde etmek için çay bitkisinin yaprakları tamamen oksidi edilir. Bu oksidasyonun şekli ve süresi çayın siyah rengini ve demlendiğinde vereceği dem oranını belirler. Yeşil çay elde etmek içinse, çay yaprakları oksidasyonu maruz bırakılmadan hafif bir şekilde buğulanır ve buğu işleminden sonra da kurutulur.

 

 

Oksidasyon Nedir?

Çay üretirken yapılan işlemlerin en önemlisi oksidasyondur. Oksidasyon işlemi çayın rengini, demlendiğinde vereceği dem miktarını belirler. Okside etme işlemine çay fermantasyonu da denir. Oksidasyon işlemi yapılma aşamasına gelindiğinde, çay yaprakları tenekeler içerisine yerleştirilir ve düz bir zemine koyulur. Çay yaprakları, çay enzimleri vasıtası ile çayın doğrudan hava ile temas etmesi sağlanır. Bu şekilde yapılan işlem neticesinde yeşil olan çay yaprakları, siyah renge dönüşür. Çay okside işlemi yaklaşık bir saat kadar yapılır. Çayın oksidasyon süresinin uzaması halinde çayın rengini, kalitesini ve tadını bozar.

Yeşil çayın üretim aşamasında ise bu yapılan oksidasyon işlemi yapılmaz veya çok az miktarda ve çok kısa bir süre yapılır. Çayın rengini ayarlamak ve istenen çay cinsini üretmek için oksidasyon süresi ve çay enziminin azaltılıp çoğaltılıp istenen çay üretilir. Şayet siyah Lanka, Hindistan ve Endonezya’da üretilip dünyaya dağıtılırken, yeşil çay daha çok Japonya, Çin ve Uzakdoğu’dan tüm dünyaya yayılmaktadır. Ayrıca şunu unutmamak gerekir. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde üretilen çay yapraklarından hem siyah çay, hem de yeşil çay üretilmektedir.

 

 

Yeşil Çay – Siyah Çay Farkı

  • Yeşil çay daha az işlemden geçtiği için içeriğinde antioksidan (Polifenol) miktarı daha fazladır. Siyah çayda faydalı antioksidan miktarı çok azdır veya hiç yoktur.
  • Siyah çayda normal bir fincan kahvede bulunan kafeinin % 50 si kadar kafein bulunur. Bu nedenle siyah daha çok sabahları uyku açmak için içilir. Vücudu uyarır.
  • Türkiye’ de daha çok siyah çay tüketilirken Avrupa ve Amerika’da ise durum tam tersidir.
  • Çay içmek, özellikle de yeşil çay vücut için oldukça faydalıdır.
  • Günde 2 -3 fincan (bardak) Yeşil çay içen kadınlarda kalp krizi riskinin azaldığı tespit edilmiştir.
  • Yeşil çay kolesterolü düşürür.
  • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakmayı artırır. Kilo vermek isteyenlere tavsiye edilir. Ancak düzenli olarak tüketmek önemlidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Yeşil Çay ve Siyah Çay arasındaki Fark Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. cadiysamnapayim diyor ki:

    özellikle yeşil çay tavsiye ederim, gerçekten çok rahatlatıyor mideyi

Yorum Yaz

Yukarı Çık