Yeni Başlayanlar İçin *VÜCUT GELİŞTİRME*

Yeni Başlayanlar İçin *VÜCUT GELİŞTİRME*

Merhaba arkadaşlar, vücut geliştirme yeni başlayanlar için bir süre çok sıkıntılıdır. Ama dişlerini sıkıp, devam ederlerse bir süre sonra istemeseler bile kendileri devam edeceklerdir, çünkü alışkanlık yapmış olacak ve yemek yemek isteği gibi beyniniz sizi çalışma alanınıza götürecektir.Yani yeni başlayanların öğrenmesi gereken sabırlı olmaktır. Sabır gösterebilmek için de bu işi istemek ve azimli olmak gerekir. Bunlarda da motive olmaktan geçer. motive olmak kişiye göre değişir; bu bazıları için müzik olabileceği gibi, bazıları için de bir kişinin ona güven verici şekilde konuşmasıdır. Bunları başardıktan sonra (kafada) teknik bilgileri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

YENİ BAŞLAYAN VÜCUT GELİŞTİRMECİLERİN BİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Bilinmesi gerekenleri açıklayarak yazarsam yazı aşırı uzar, konu başlıkları halinde bunları vereceğim, siz araştırarak bulabilirsiniz.

Ama teknik bilgilerden önce, kişi ne istediğini bilmelidir. “Nasıl yani?” diyeceksiniz, şöyle ki, siz dövüş sporcusuysanız, güç ve dayanıklılık üzerine çalışmalısınız, üst vücut önemlidir. Bisikletçi iseniz düşük kilo ve ince, dayanıklı kas grubunu geliştirmelisiniz, alt vücut önemlidir. Kaslarım şekilli olsun diye istiyorsanız (görsellik için) genel olarak ve kas kütlesi artırmaya yönelik çalışmalısınız. Liste böyle uzar gider, siz ne istediğinize, yani amacınıza karar verdikten sonra o yolda pes etmedikçe her türlü ilerlersiniz.

Bikmeniz gereken tekniklere gelirsek, bunlar: Nefes kontrolü, set-tekrar bilgisi, kas gruplarının özellikleri, dinlenmeler, supplementlerin çeşitleri ve çeşitlerinin ne işe yaradığı (eğer kullanılacaksa), sıvı alımının önemi, hangi durumlarda endişelenmeliyiz (kaza, kas yırtılmaları vs.) ve ilk tıbbı müdahale gibi bilgiler öğrenilmelidir. 10 dk lık araştırmayla öğrenemezsiniz bunları, uzun süre bu bilgileri kullanarak ve araştırarak kafaya yerleştireceksiniz. Diğer türlü gözünüze çok büyük gelir başlamadan bu işi bitirirsiniz.

 

YENİ BAŞLAYAN VÜCUT GELİŞTİRMECİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 

 

Bu bölümde fiziksel şeylerden çok psikolojik şeylerden bahsedeceğim. Çünkü bu konu sizin dambılı yukarı kaldırmanızdan çok çok daha önemlidir. İlk önce kimsenin söylediği, düşündüğü sizi ilgilendirmemeli, dinlemeyin onları, çubuk gibi adamlar siz bu işe başladığınızda “yapamazsın, onlar nasıl çalışıyo biliyon mu?” tarzı konuşurlar, çünkü onlar hiçbir zaman o adamlar gibi olamayacağını biliyordur ve sizin de yapamayacağınızı söylemek istiyor. Çok iyi vücutlu kişiler de sizi yıldırıcı konuşurlar, onları da dinlemeyin, onların egosu kabarmıştır. Siz kendi çizginizi çizin ve onu hiç bozmayın. İyi çalışmalar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık