Yaşa Göre İdeal Boy Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

30 Ağustos 2014
Yaşa Göre İdeal Boy Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Çocukların doğumuyla birlikte başlayan büyüme düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve takip altında tutulmalıdır. Büyümenin takip edilmesi ve kontrlo altında tutulması kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. Yapılan bu takip kontrol sırasında; çocuğun boyu, kilosu, baş çevresi ölçümleri (bebeklik zamanlarında daha sık yapılmalıdır) belirli aralıklarla yapılmalı ve ölçülen büyümeler mutlaka büyüme eğrisine işlenmelidir. Bu ölçümler ve ölçümler sonrasında kayıt edilen ölçümler ileriki dönemlerde çocukların gelişiminin takibinde çok önemlidir.

 

Çocuk sağlığının olumsuz yönde etkilendiği sorunların aynı zamanda büyümeyi de etkilediği ve daha öncelerden takip ve kontrol esnasında alınan ve kayıt edilen ölçümlerdeki sapmaların da bu etkilenmediği çok açık ve net olarak ortaya koyduğu bilinen bir gerçektir. “Büyümenin duraklaması olarak nitelendirilen bu konu; çocuğun aynı yaş, cins ve toplumdaki yaşıtlarına akranlarına göre istenilen büyümeyi gösterememesi olarak adlandırılır. Erken teşhis ve tedavi büyümedeki duraklamaya sebep olan sorunların tespit edilerek; gerekli müdahalelerin yapılması ve en doğru tedavinin uygulanması, çocukta beklenen büyümeyi ve genetik olarak ulaşması gereken boya ulaşması sağlanabilir.

 

 

 

Yaşa Göre Normal Kilo Ne Olmalıdır?

 

Büyümenin takip edilmesinde bebeğin ağırlığı, boy ve baş çevresinin ölçülerinin dikkatle takip edilmesi önemlidir. Ağırlığının ölçümünün yapılması; bebeğin kıyafetlerinin tamamı çıkarılarak yapılır. Yeni doğan bebeğin ortalama kilosu 2.500 – 3.500 gram arasındadır. Doğumun arkasından gelen 7 – 10 gün içinde bebek kilosunun % 5 – 8 ini kaybedebilir. Buna fizyolojik tartı kaybı denir. Yaklaşık iki hafta bebek doğum kilosuna ulaşır. Üç ay sonra 30 gr / gün, ikinci üç ayda 20 gr / gün üçüncü üç ayda 15 gr / gün ve dördüncü üç ayda 12 gr / gün kilo alır.

 

Bebek 4 – 5 aylık olduğunda doğum ağırlığının iki katı kadar bir ağırlığa, 1 yaşında ise üç katı ağırlığa, iki yaşında dört katı ağırlığa ulaşmış olmalıdır. Bebeğin vücut ağırlığı kısa zaman aralıklarında büyük değişiklikler gösterir. Büyümenin takibinde tüm ölçümlerden çok daha önemlidir. Ve bebek ilk yaşına kadar her ay ölçüm yapılmalı ve kayıt altına alınmalıdır.

 

 

Yaşa Göre Boyu Kaç cm. Olmalıdır?

 

Bebek yeni doğduğunda boy uzunluğu 50 cm olmalıdır. Daha sonra üç ayda 3,5, ikinci üç ayda 2 cm/ay dört yaşına geldiğinde ise doğduğu andaki boyunun iki katına ulaşmış olmalıdır. 12 yaşında ise 3 katına ulaşmış olmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Yaşa Göre İdeal Boy Uzunluğu Ne Kadar Olmalı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık