Yağlı ve Yağsız Sütlerin Farkı Nedir?

Resim bulunamadı

Markete süt almak için girdiğimizde, reyonda farklı etiketlere sahip sütlere rastlıyoruz. Bazılarının üzerinde tam yağlı, bazılarında yarım yağlı, bazılarında ise light süt yazdığını görüyoruz. Peki, yağlı ve yağsız sütlerin farkı nedir gerçekten de biliyor muyuz? Yağsız sütler, genellikle kilo vermek isteyen bireylerin tercihi oluyor, light sütler de aynı şekilde kilo vermek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır.

 

Peki, birbirlerinden ne gibi farkları var?

Yağlı ve yağsız sütler, besin değerleri açısından birbirlerinden farklılık göstermektedir. Enerji değeri yağlı, yağsız ve light sütler arasında değişiklik gösterirken, içerdikleri vitamin ve yağ miktarları da birbirlerinden farklılık gösteriyor. Örneğin tam yağlı sütte 592 mg kalsiyum bulunurken, orta yağlı sütte 610 mg, light sütte ise 621 mg kalsiyum bulunuyor. Ancak 3 farklı süt grubunun folik asit miktarında herhangi bir değişiklik görünmüyor. Yağlı ve yağsız sütlerin farkı nedir sorusunu cevaplarken, içerdikleri A vitamini miktarının da değiştiğini söylemek gerekiyor. Örneğin tam yağlı sütün içerdiği A vitamini miktarı 294 mg’ken,  oran yarım yağlı sütte 199 mg’a düşüyor. Light sütlerdeki A vitamini miktarı ise 5 mg.

 

 

Tabi tüm bu oranlar 500 ml süt için geçerli. 1 bardak sütte bulunan kalsiyum, fosfor, vitamin miktarları da birbirine göre değişiklik gösteriyor. İçerdikleri protein miktarı da yine tam yağlı, yarım yağlı ya da light sütlerde farklılık gösteriyor. Tam yağlı sütte 16.5 gr protein içerirken, yarım yağlı süt 17.1 gr içeriyor. Light sütün içerdiği protein miktarı ise 17.2 gr civarında. 3 farklı süt tipinin birbirine göre nasıl değişiklik gösterdiğini gördük, bu oranlar içerdikleri vitamin D, vitamin C, vitamin B1 ve B2 oranları da değişiklik gösteriyor. Ancak bu farklılıkların büyük farklılıklar olmadığını da söylememiz gerekiyor. Kalori değerlerinde ise tam yağlı süt ile light süt arasında büyük bir fark olduğunu söylemek mümkün. Örneğin 500 ml tam yağlı süt 341 kcal iken, light sütlerde bu oran 171 kcal civarında ki bu tam olarak kalori miktarının yarı oranına düştüğünü gösteriyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık