Yaban Havucunun Faydaları Nelerdir?

Resim bulunamadı

Görünüş olarak bildiğimiz havuca benzer ama birçok bakımdan havuçtan ayrılır. Bilinen bir diğer adı ise Behmen’dir. Hatta tatlarını da aynı tutanlar olmuştur bu iki havucun…

 

Yaban havucu ile havuç arasındaki farklar

  • Renk bakımdan ayrılırlar. Yaban havucu sarıya çalan bir renktedir yaban havucu ise turuncu renktedir.
  • İkisi de kök bitkisi olarak geçer.
  • Yaban havucu biraz turba benzer, havuca göre ebat olarak daha küçüktür.
  • Yaban havucu sadece 20 Ocak 20 Şubat arasında çıkar.
  • Yaban havucu yıllık ya da çok yıllık otsu bitkidir. Dağlarda ya da köylerde yetişir ve genelde hayvan yemi olarak kullanır. Havuç ise yem olarak sadece tavşan gibi hayvanlar için kullanılır. Halk arasında havuç, yaban havucuna göre daha faydalı bulunmuştur.
  • Çiçek açma mevsimi vardır ve çiçekler kızıl ya beyazdır. Buna bağlı olarak kızılbehmen ya da akbehmen çiçeği olarak bilinen iki tür vardır. Bazı köylerde çiçek kurutulur ve çayı içilir ama tıbben bir faydası henüz kanıtlanmamıştır. sadece halk arasında bilinen faydaları ve bazı bitkisel karışım hazırlayıcılarının karışımlarında diğer bitkisel ürünler ile oluşturdukları maddelerin faydaları bilinmektedir.

 

Yaban havucunun…

Yaban havucunun içerisinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri vardır. Ayrıca behmen bitkisinin içinde kendi uçucu yağı mevcuttur. Bu yağın kozmetik alanlarda da kullanıldığı bilinmektedir.

 

Yaban havucunun faydaları ise..

Normal havuca nazaran faydası daha sınırlıdır. Daha doğrusu havuç gibi genel durumlara iyi gelmekten ziyade daha spesifik sorunlara iyi gelmektedir.

 

Basur için…

Tıp dilinde hemoroid olarak geçen bu hastalık, katı dışkının yapılamama sorunudur. Türkiye’de her 10 kişiden 5’i basur problemi yaşamaktadır.  Basura iyi gelen bitkilerden birisi ise yaban havucudur. Yaban havucu yağı da haricen kullanılabilir ama daha çok zeytinyağı kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

 

 

Yüksek tansiyon…

Tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Yüksek tansiyonda yüzdeki kızarmaları belirgin ölçüde geçirir.

 

Uykusuzluk…

Uyku sorunu çekenlere devadır. Ayrıca romatizma ve yüksel ateşe de iyi gelmektedir. içinde barındırdığı maddeler, vücutta dinçlik hissi oluşturmakta, bu sayede uyanıklık ve dinç olma durumları daha çok görülmektedir.

 

Kullanımı

Aynı patates gibi püre halinde ya da direk kullanılabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Yaban Havucunun Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık