Vücut Çalışırken Protein Tozu Kullanmak Gerekli mi?

Resim bulunamadı

İlk önce merhaba arkadaşlar, vücut çalışırken protein tozu kullanmak gerekli midir sorusu birçoğumuzun kafasını kurcalamaktadır, öncelikle gerekli değildir, ama kaslarımızın büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bir maddedir protein. Her şeyin doğalı daha güzeldir; yumurtanın beyazı, et, süt gibi yiyecekleri protein tozu kullansak bile yememiz gereklidir. Protein tozu, spor sonrası içilmelidir, kaslar ihtiyacını hemen karşılar ve unutmayın! kaslarımız ve vücudumuz biz uyurken gelişir, bu yüzden uyku çok önemlidir, hatta hamken belli bir spor yaptıktan sonra (halı saha, bisiklet vs.) o gün bacaklarımız da pek problem olmaz ama biz uyuduğumuzda laktik asit salgılanır ve sabah kalktığımızda bacağımızın ağrımasının sebebi budur. Neyse, protein tozu kaslarda laktik asit salgılanmasını da engeller, ama engelledi diye spor sonra laktik asit içeren şeyler tüketmemeliyiz (ayran, yoğurt gibi). Kısa bir açıklamadan sonra detaylara gelirsek:

 

 

PROTEİN TOZU NEDİR?

Protein tozu, peynirin üretim esnasında sütün dibinde kalan sudan imal edilmektedir. Çeşitli tarzlarda da üretimi yapılmaktadır, ama en çok tercih edilen ve bizim de önerimiz olan protein “Whey Protein”dir. “Whey”‘in anlamı zaten “peynir altı suyu” demektir.

 

 

PROTEİN TOZU NASIL KULLANILIR?

Shalker’e protein kovasının üzerinde yazan miktarda protein tozunu koyup sütü ilave edip içmek olan kullanımdan bahsetmiyoruz elbet. Protein tozunu kullanım miktarınız çok önemlidir, eğer kullandığınız protein tozunu yakamazsanız kalan miktar vücut tarafından depolanır. Bazı vücut geliştiriciler bunu bilerek yapmaktadır, bulk bir görünüm alılar ve sonra o yağları (protein yağı) yakarak direk kasa dönüştürürler, neyse biz konumuza dönelim, bazı kişilerde damarlarının belli olup, ama damarın renginin belli olmamasının sebebi budur, vücutta hemen hemen sadece protein yağı vardır. Peki bu miktarı nasıl belirleyebiliriz? Tam hesabı  bu işin uzmanlarına gidip (spor veya beslenme uzmanları) öğrenebiliriz, ama kaba olarak hesaplamamız gerekirse (gerçekten aktif spor yapıyorsanız) kilonuz başına ortalama 1 gr artmaktadır. Yapılan işin profesyonelliğine ve harcanan kaloriye göre değişir ama kaba hesap budur. Yani 70 kg iseniz spora başladığınızda ortalama 60- 70 gr protein tozu almanız gereklidir. Yaşa göre de değişebilmektedir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Vücut Çalışırken Protein Tozu Kullanmak Gerekli mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. dp diyor ki:

    teşekkürler

  2. gunhanyeltekin diyor ki:

    Tamamen doğal takviyeler almaya çalışın.

  3. kasvekuvvet diyor ki:

    Ek takviyeler almadan besinlerle proteini karşılamaya çalışın.

Yorum Yaz

Yukarı Çık