Verem Nasıl Anlaşılır ve Neden Olur?

20 Ağustos 2014
Verem Nasıl Anlaşılır ve Neden Olur?

Verem iltihabi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Verem genelde Akciğer hastalığı diye bilinir. Bu hastalık genellikle akciğer de ve bölgelerinde bulunduğu gibi nadiren de olsa diğer organları yutabilir. Alman bilim adamı Robert Koch 1882 yılında bu hastalığın etkenini bulmuştur. Hastalığımız vücudumuza bakteri(virüs) olarak girer ve hemen hastalık oluşturmayabilir. İlk belirtilerinden biri bakteri girişinden sonra vücut direncinin düşmesi ile belirlenir.

Verem nasıl bulaşır?

Verem sonum hastalığıdır. Bu yüzden solunum yolu ile bulaşmaktadır. Günde birçok kişi ile sohbetler. görüşmeler ve selamlaşmalar gibi birçok temasımız var. bu temaslar sırasında veya öncesinde hapşırma ve öksürme gibi durumlarda karşınızdaki kişiye bulaşma riski çok fazladır. Dış ortam da pek etkili olmasa da, kapalı ortamlarda solunum yoluyla da bulaşabilir.

 

Verem hastalığının belirtileri

Verem hastalığının belirtilerinden birisi ve en etkili belirtisi olan öksürüktür. kişide öksürük, balgam veya kanlı balgam gözüküyorsa bu hastalığın kronikleşmiş olabileceğini gösterir. hastalığın ilk belirtisi ise gece terlemesidir. kişi yattığımda veya oturduğunda anormal terleme gözlemlenebilir. bir başka husus ise vücut direncidir. Vücut akciğer hastalığından dolayı virüslerle savaşamayacak hale gelerek halsiz ve yorgun düşecektir ve en ufak unsurlarda hastalanacaktır.

 

 

Verem hastalığından nasıl korunurum?

Verem hastalığından kaçmak günümüzde kolaylaşmıştır ama bazı sağlık kontrol aksatmaları ve madde kullanımı bu durumu zorlaştırmaktadır. Günümüzde 2 aylık ve 7 yaşlarındaki çocuklara verem aşısı vurulmaktadır. Ve bir başka korunma yolu ise madde bağımlılığınız dan vazgeçmek olacaktır. Günümüzde alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı bir hayli arttı ve bu olay konumuz olan verem hastalığını aşırı zarar vermektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Verem Nasıl Anlaşılır ve Neden Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. furkansamed diyor ki:

    Bir verem mikrobu, neye göre böyle davranır, nasıl olup da tehlikenin farkına varır da makrofajın içine girmeyi akleder?

Yorum Yaz

Yukarı Çık