Uzağı Görememe (Miyop) Tedavisi

Uzağı Görememe (Miyop) Tedavisi

MİYOP NEDİR?

Miyop, uzağı bulanık, odak dışı görme sebebidir. Miyop, dereceye göre “yakın”daki cisimlerin net, uzaktaki cisimlerin bulanık görüldüğü bir göz hastalığıdır. “Miyop” kelimesi latince de “kapalı göz” anlamına gelir, bunun sebebi ise, miyop olan kişilerin sürekli (daha net gördükleri için) gözlerini kısmalarıydı. Miyop, çoğunlukla genetiktir ve 8 – 12 yaşları arasında belirir, ergenlik çağında süratle artar ve 20’li yaşlarda (bu genellikle 21 dir.) miyop ilerlemesi durur. Miyopinin ortaya çıkmasındaki en önemli etken genetiktir, yani aile de miyop bir kişinin bulunmasıdır. Aşırı okuma (ayrıca 30 cm den yakında okuma), az ışıkta gözlerimizi kullanmak yada gözlerin ihtiyacı olan besinleri almamak miyop hastalığının oluşmasına ortam hazırlayabilir.

 

NEDEN UZAĞI GÖREMEYİZ?

Miyop’un en genel sebebi, gözün oval olmasıdır. Göz merceğinin, uzakta olan cisimlerden gelen ışık demetlerini retina üzerine odaklamak için yeteri kadar şeklini değiştirmesi neredeyse imkansızdır. Miyop hastalığının sebebi, çok az da olsa göz merceğindeki bir değişiklik yada korneada bir şekil değişikliğidir.

İstisnalar hariç bütün miyoplarda, vücudun büyümesiyle orantılı olarak büyüyen, basit miyopi dediğimiz bir miyopi vardır. Bu büyümenin doğal sonucudur, kişi büyüdükçe gözünün uzunluğu artar, bu da miyopun ilerlemesine neden olur. 6 ayda bir yeni gözlük alma ihtiyacı duyabilir. Bu büyüme çağındaki bir çocuğun ayakları büyüyünce yeni bir ayakkabı almaya benzer. Ergenlik yıllarında miyop süratle ilerler ve 20’li yaşlara geldiğinde durulur. 20-40 yaş arası miyop numarası kolay kolay değişmez.

 

MİYOP’UN TEDAVİSİ NASILDIR?

Gözlükler, kontak lensler bunlar gözün derecesini düzeltmeye yardımcı olurlar, bunlar gözden çıktığında göz hala bozuktur. Ama göz korneasının şeklini değiştirmek veya ameliyatla yapay lens yerleştirmek kalıcı çözümlerdir ve gözün derecesini sabitlerler.

 

 

Bunların dışında günümüzde kırma kusurlarında en çok tercih edilen yöntem, lazer tedavisidir. Lazer tedavisinin de çeşitleri vardır. Kırma kusurlarında kullanılan ise ekzimer lazer olarak geçmektedir. Bu tedaviden sonra hasta 1 gün müşahide altında tutulduktan sonra, günlük yaşamına devam edebilir.

Ama ne olursa olsun, gözlerimize iyi bakmalıyız, televizyonu yakından izlemek, karanlıkta yüksek parlaklıkta ekranlı aletler kullanmak vs. bunlar gözümüze zarar verir ve ileride sizi pişman eder. Bu yüzden müsibet başımıza gelmeden önlemimizi almalıyız.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık