Uykusuzluk Sorunu Tedavi Edilebilir Mi?

Uykusuzluk Sorunu Tedavi Edilebilir Mi?

UYKUSUZLUK ve TEDAVİSİ

Uykusuzluk son zamanlarda yaygın görülen ancak ciddiye alınmayan bir rahtsızlıktır. Uykusuzluk mutlaka araştırılması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İnsomnia olarak adlandırılan uykusuzluk bazı daha ciddi rahatsızlıkların ya belirtisidir ya da bu rahatsızlıklardan kaynaklanan bir hastalıktır.

uykuszuluk-tedavisi

Uykusuzluk Sebepleri ve Türleri

Uykusuzluğun temelinde vücudun dengesinin bir şekilde bozulması yatar. Ayrıca oldukça yaygın bir hastalıktır. Yetişkin insanlarda % 15 e varan oranlar da uykusuzluk öyküsü tanılanmıştır. Uykusuzluk türleri akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut uykusuzluklarda geçici bir dönem ortaya çıkan bir hastalık söz konusudur. Sebepleri de genellikle aniden ortaya çıkan olumsuz durumlar veya çalışma şeklindeki düzensizlikler veya gece vardiyası çalışmaları gibi daha yüzeysel durumlardır.

uyksuzuluk-problemi

Bu sebepler eğer daha derinleşerek uykusuzluğu sürdürecek mekanizmaları tetiklemez ise genel olarak kısa sürede geçer. Uzarsa mutlaka hekime başvurulmalı ve uykusuzluğun ana nedeni tespit edilmelidir. Kronik uykusuzluk vakalarında ise nedenler biraz daha ağır ve derindir. Psikiyatri biliminin uzmanlarınca incelenmeli ve tanılanmalıdır. Tedavileri de aynı destek doğrultusunda sürdürülmelidir. Bu tür vakalarda birden fazla klinik ve psikolojik bulguya ya da kök nedene rastlamak mümkündür.

uyku-sorunu

Uykusuzluk Tedavisi

İnsomnia tedavisinde önemli etken teşhistir. Uykusuzluğun türü teşhis edildikten sonra tedavinin şekli belirlenir. İlaç ve psikolojik tedavi genel olarak uygulanan tedavi metotlarıdır. Uykusuzluk tedavisi için uyku laboratuarlarının önemi çok büyük. Teşhis, buna bağlı tedavinin belirlenmesi için çok kritik rol oynamaktadırlar. Yine uyku apnesi denilen, uyurken nefes durmasının tespiti varsa tedavinin buna göre şekillenmesi için de önem taşırlar. Eğer uykusuzluk, uyku esnasında rahatsızlıklar ya da uykuya dalmada sürekli problemler yaşıyorsanız ve horlama yâda uyku apnesi belirtileri gözlemlenmişse mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Uykusuzluk Sorunu Tedavi Edilebilir Mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık