Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Horlama, çoğu zaman şikâyet ettiğimiz bir durumdur. Bu şikâyet çoğunlukla erkeklerde görülmesine rağmen kadın ve çocuklarda da görülebilir. Bu durum büyük ihtimalle uyku apnesi rahatsızlığınız olduğunun göstergesi olabilir.

 

Uyku apnesi olduğunuzu nasıl anlarsınız?

En belirgin özelliği uyku esnasında nefesinizin kesilmesidir. Horlamanın her durumda devam etmesi, sabah yorgun bir şekilde uyanmak ve dinlenemediğinizi hissetmek, dikkat eksikliği oluşması, akşam sık idrara çıkmak ve idrarınızın renginin koyu olması cinsel ihtiyaç eksikliği, nefesinizin düzensiz olması, uykuda terleme, gündüzleri aşırı uykunuz geliyorsa bu hastalığınızın olması ihtimali yüksektir. Ayrıca aşırı kilolu olmanız da bu hastalık için risk gurubunda olduğunuzu göstermektedir. Çocuklarda ise geniz eti bulunması bu hastalığa davetiye çıkartır. Maalesef en belirgin özelliğini ise kendinizin fark etmeniz mümkün görünmüyor. Bu yüzden eşiniz veya yakınlarınız sizin uyurken nefesinizin kesildiğini veya aşırı bir şekilde horladığınızı fark etmesi gerekir.

 

Nasıl teşhis yapılır?

Tedavi sürecinin başlaması için kesin olarak teşhis yapılması gerekir. Laboratuar ortamında uyku çalışması tekniği ile bu hastalık belirlenmelidir. Ev konforunda olan bu laboratuar, evdeki yatak odanız gibi dizayn edilmiştir. Tuvalet ve banyosu da mevcuttur. Siz burada uykunuzu uyurken uzmanlar sizin uyku düzeninizi kontrol ederek uyku esnasındaki değişimleri, kalp ritimlerinizi ve beden fonksiyonlarınızı sağlıklı bir şekilde inceler.

 

 

Tedavi edilmezse ne olur? 

Ani kalp krizlerine sebebiyet verebilir. Uykunuzu tam alamayacağınız için dikkat eksikliği oluşacak böylece iş kazaları ortaya çıkacaktır. Ayrıca gündüz sürekli uykunuzun gelmesi sizi tedirgin edecektir. Felç geçirebilirsiniz. Akciğerlerinizde basınç fazla olacağından oksijen eksikliğine maruz kalacaksınız. Hızlı ve aşırı kilo alımı da tedavi olmazsanız gerçekleşecek bir diğer durumdur.

 

 

 

Nasıl tedavi edilir?

Aslında bu rahatsızlığın tedavisi çok basittir. Dünyada en sık kullanılan teknik kesintisiz pozitif nazal basınç tekniğidir. Yastığınızın kenarına konulan küçücük bir cihaz hassas bir pozitif basınç oluşturur. Bir hava yastığı işlevi gören bu cihaz sayesinde solunum yolunuz hep açık kalacak böylece uykunuz gözle görünür bir şekilde düzene girecek çok basit bir yöntemle bu rahatsızlığınızdan kurtulacaksınız. Bu yöntemle bir ilaç kullanılması veya cerrahi bir müdahale gerekmez.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık