Uygun Şınav Pozisyonu ve Şınav Çekmenin Faydaları

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda size şınavı anlatacağım. Şınav, en temel spor hareketlerinden birisidir, birçok kas grubunu çalıştırır ve çeşitli türleri vardır. İlk önce en temel olanından başlayarak diğer türlere de değineceğim.

 

 

ŞINAV NASIL ÇEKİLİR?

Şınav pozisyonu aldığımızda vücudumuz resmen baston yutmuş gibi olmalıdır, yani belimiz bükülmemelidir, kalçamız ne çok aşağı ne çok yukarıda durmalıdır ve başımız da vücudumuzla paralel olmalıdır (yüzümüz yere bakmalıdır da denebilir). Kollarımızı uzattığımızda eğik durmamalıdır, yere 90 derece yapacak şekilde durmalıyız. Ellerimiz ve ayaklarımız omuz açıklığında ve paralel olmalıdır. Temel şınav duruşu genel hatlarıyla böyledir, türlere göre ufak değişiklikler olmaktadır ama vücudun ana pozisyonu hiç değişmemektedir. Şınav için aşağı inerken nefes alırız, yukarı çıkarken veririz, bu çok önemlidir aman ha, sakın unutmayın! 3 set, 12 tekrar ile başlamalıyız, setler arası 45 saniye dinlenmeliyiz. Konu genel hatlarıyla aydınlandıysa diğer türlere geçelim!

Bir diğer tür yukarıdakilerden tek farkı elleri yumruk yapıp, yere konularak çekilen şınavdır. Bu şınav, bileğe yük bindirerek alt kol kaslarını da geliştirir.

Başka bir tür ise, arka kol kasını ağırlıklı olarak çalıştıran şınav türü olan elleri yerde kalp şeklinde birleştirerek yapılan şınavdır. Temel mantık yine aynıdır.

Şınav çekmeyi düzenli hale getirmelisiniz, haftada en az 3 gün şınav çekmelisiniz. Mesela bir kişi bir seferde 50 şınav çekebiliyorsa, yaklaşık 1 sene hiç şınav çekmezse ve 50 şınav çekmeyi denese, tekrar 50 şınav çekemez.

 

 

ŞINAV’IN GELİŞTİRDİĞİ KAS GRUPLARI VE FAYDALARI

Şınav başta da belirttiğimiz gibi şınav, birçok kas grubunu çalıştıran temel bir harekettir. Ağırlıklı olarak göğüs kasımızı ve arka kol kasımızı çalıştırır. Çalıştırdığı diğer kas grupları ise; ön kol kası, biraz ön bacak kasları, bel kaslarımız, karın kasımızdır. Farklı şınav türlerinde, mesela yumrukla çekilen şınavda alt kol kaslarımız da (bilek) çalışır, normal şınavda göğüs kasımız ağırlıklı olarak çalışırken; ellerin kalp şeklinde olduğu şınavda arka kol kaslarımız ağırlıklı olarak çalışır. Fauydalarına gelirsek; güçlü kollar ve göğüsler, sağlıklı bir yaşam, vücudun hareketsizlikten nispeten korumak gibi birçok faydası vardır, ama tek bir hareketle bir yere varılmaz, o yüzden diğer yazılarımızı da okuyunuz :) Bol çalışmalı, sağlıklı ve hayırlı günler :)

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Uygun Şınav Pozisyonu ve Şınav Çekmenin Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık