Utangaçlık Neden Olur ve Nasıl Aşılabilir?

1 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Utangaçlık insan doğasının doğal bir duygusudur. Toplum içerisinde diğer insanlarla beraberken, konuşurken güven eksikliğinden dolayı kişinin içgüdüsel olarak insanlardan kaçınmaya eğilimidir.

Utangaçlık alışılmadık durumlarda ortaya çıkar. Çocukluk döneminde bireyin toplumla tanışmasıyla utangaçlık duygusu bir arada gerçekleşir. Bireyin yaşadığı yeri değiştirmesi, yeni bir ortama girmesi özellikle okul, yeni bir iş ortamı gibi ya da topluma karşı özgüven yetersizliği, toplum içinde dikkat çekici bir fiziki sorun veya bir hastalık geçirmiş olması gibi sorunlar utangaçlık duygusunu ortaya çıkarıcı sebeplerdir.

Kişi her zaman ve her şeyden utangaçlık yaşamaz. Alışmış olduğu durumların dışında verilen doğal bir tepkime olan utangaçlık yaşamını etkileyecek hale gelmişse bu bir sorun oluşturur.

Utangaç insanlar yeni insanlarla tanışmada ve yeni bir çevreye uyum sağlamada, arkadaşlık kurmada, içe kapanma, yalnız hissetme, başkaları tarafından sıkıcı, soğuk, ilgisiz görüleceğini düşünme, toplum içersinde kendini tanıtamama gibi sorunlar yaşarlar.

 

 

Utangaçlık duygusu nasıl aşılır?

Öncelikle topluma karşı edinilmiş önyargılardan kurtulmak gerekir. Topluma ait olmadığını düşünme, sosyal ortamda nasıl davranılacağını bilememe, çevredeki insanların göz önünde zor duruma düşme, reddedilme, konuştuğunda insanları rahatsız ettiğini düşünme, eleştirilme kaygısı,alay edilme korkusu gibi utangaçlığa neden olan düşünceleri bir kenara bırakıp kişinin kendine olan güveninin artması için güven tablosu oluşturulmalıdır. Utangaçlığın temel nedeni bu şekilde bulunabilir. Burada yapılması gereken kişinin kendisinde güçlü ve zayıf yönlerini bulup bir kâğıda yazarak bu şekilde ikiye ayırması olacaktır. Güçlü yönlerin bulunduğu kısmın topluma ne kadar yansıdığı önemlidir. Zayıf yönlerinin daha çok topluma yansıdığını düşünmekle hata edilmiş olur. Bunun aksine güçlü yönlerini düşünerek kendine güven verici telkinlerde bulunmalıdır.

 

 

Toplumdan kaçmak yerine toplumun içinde var olmaya çalışılmalıdır. Utangaçlık duygusu ancak insanlarla konuşarak ve iletişime geçilerek aşılabilir. Şöyle ki ilk konuşmayı kişinin kendisinin başlatması gibi… Çünkü sosyal yaşamda iletişime geçme becerileri doğuştan değil sonradan öğrenilir. Başlatılan bir iletişimi sürdürmek ve iletişimi bitirmek kendine olan güveni kazanmakta da önemli bir yer tutar. Bu şekilde bir deneyim yaşayarak ön yargılardan sosyal ortama dair utangaçlığa neden olan düşünceler değiştirilebilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık