Türkiye de İlk Defa Burada Yazılan DENGE ÇALIŞMALARI! (Part 2)

Resim bulunamadı

Tekrar merhaba arkadaşlar, eğer ilk yazımızda yazdığımız aletleri temin ettiyseniz buyurun! Egzersizlerimize geçebiliriz!

 

PİLATES TOPU EGZERSİZLERİ

Bu ilk yazımızda dediğimiz gibi en temel egzersizdir ve olmazsa olmazdır! Bu hareketin nirvanası pilates topu üzerinde ayakta durup, sırta ağırlık alıp squat (çömelme) hareketini  yapmaktır. Ben pilates topu üzerinde bir çubuk alıp squat yapabiliyorum. Biz ise ilk olarak diz üzerinde durmayı öğreneceğiz, ama ha ilk önce ayakta durmayı vs. denemeyin, sakatlanırsınız.

İlk olarak pilates topumuzu önümüze alıyoruz ve eşofmanımızı diz üzerine kadar sıyırıyoruz yada bir kapri giyiyoruz, amaç pilates topuna tenimizi n yapışarak kaymasını önlemek. Sonra ayaklarımız hafif açık ve birbirine paralel olacak şekilde duruyoruz ve dizlerimizi kırıyoruz, sonra ellerimizi pilates topuna koyuyoruz ve iki dizimizi aynı anda pilates topuna değdirip, yavaşça ileri doğru gidiyoruz, ilk başta denge kurmakta zorlanabilirsiniz ama 1 hafta içinde ellerinizi kullanmadan üzerinde kalabilirsiniz, yeter ki günde en az 5-15 dk nizi buna ayırın. Zaten çokta eğlenceli egzersizlerdir, Neyse. iki elimiz üzerindeyken denge kurmaya başladığımızda tek elimizi kaldırarak dengede durmaya, onu da öğrendiğimizde ellerimizi kullanmadan dengede durmaya başlayacağız. Bunu öğrendiğimiz de de üzerinde dbelinizden dönün, saçma saçma hareketler yapın vs.  Bunu da öğrendiğimizde  elimize bir cisim alıp onunla oynayın, sonra cambazların yaptığı gibi 3 tane ufak topu ardı ardına atıp tutun, sonra bir kişiden yardım isteyerek bir topu size atmasını isteyin sizde onu tutup tekrar ona atın ve böyle böyle çalışın, sonra bir dış etken gelmediği sürece diz üzerinde 10+ dk kalmaya başladığınızda yavaş yavaş üzerinde ayakta durmaya çalışın, bunun çeşitli yolları vardır:

  • Barfiks çekilen yada tavanda tutunabileceğiniz bir şeye tutunup kendinizi pilates topunun üzerine koymak
  • Ellerimizi pilates topuna koyup, iki ayağımızla birden zıplamak
  • Bir sehpa, koltuk vs. tarzı bir şeye ellerimizi koyup, pilates topuna iki ayağımızla birden zıplamak yada önce bir ayağı sonra bir ayağı koymaktır.

Başka yolları da vardır muhtemelen veya kendiniz kendinize özgü bir çıkış yolu seçersiniz ama bunu öğrendiğinizde sizi temin ederim çok eğleneceksiniz :) Ben birçok şey denedim, üzerinde kitap okudum, squat yaptım vs. işler yaptım, yani gerisi sizin hayal gücünüze kalmış bu arada unutmadan, üzerine çıkarken ya ayaklarınız çıplak olmalı yada ayakkabı olmalı, yoksa ayağınız kayar. Ve diz üzerinde yaptıklarınızı (top tutma vs.) bunda da yapmalısınız. Kolay gelsin!

 

 

DENGE TAHTASI EGZERSİZLERİ

Bu egzersiz genelde sörfçülerin ve dağ bisikletçilerinin kullandığı (2013 Dünya XC şampiyonu Nino Schurter bu egzersizi yapmaktadır) bir egzersizdir ama yine hayatın her alanında yararlıdır. Bu hareketin de nirvanası üzerinde dururken hulahop çevirmektir.

 

 

İlk önce tahtamızı ilk yazımızda yaptığımız borunun yada şişenin üzerine tam ortasından koyarız ve bizde ayaklarımızı tahtanın iki ucuna koyarız, ilk başta elbet zor olacaktır ama sonra eğlenceli dahi gelecektir. Dengede dururken bunda önemli bir püf nokta var; dengenin kaydığı tarafın tersi tarafına diğer ayağımızla baskı uygularız. Detaylı açıklamak gerekirse; tahtanın ucunun gittiği (uzun olduğu) tarafı havaya kaldırırız.

Diğer egzersiz ise (iyice ilerlediğinizde bu egzersize tahtanın üzerinden inmeden geçeceksiniz, yani zıplayarak) tahtaya uzunlamasına ayaklarımızı koymaktır, bunda da kural diğer egzersizle aynıdır. İyice ilerlediğinizde bunları hulahop çevirerek yapabilirsiniz.

Bir sorunuz olursa yorumlara yazarsınız, Kolay gelsin!

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Türkiye de İlk Defa Burada Yazılan DENGE ÇALIŞMALARI! (Part 2) Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık