Türkiye de İlk Defa Burada Yazılan DENGE ÇALIŞMALARI! (Part 1)

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar, denge çalışmalarına ne kadar ararsam arayayım Türkçe hiçbir kaynak bulamadım. Bende kolları sıvamaya karar verdim, ilk önce bu denge nedir ve hangi alanlarda ve nasıl işimize yarar onlara bakalım:

Denge, hayatın her alanında gerekli bir unsurdur, ayağımızı bir yere taktığımızda, buz üzerinde kaydığımızda, dövüş sporlarında, bisiklet, özellikle dağ bisiklet sporunda, kayak sporunda, paten kullanırken, kaykay kullanırken, sörf yaparken ve daha sayısız alanda çok kritik bir yere sahiptir. Türk sporcuların başarısız olmasının temel nedenlerinden birisinin bu olduğunu düşünüyorum, neyse,  yani denge buz üstünde birisini düşerken bizim düşmememizi sağlayacak, bisikletimizi kullanırken dış etkenlere karşı daha dayanıklı olacağız, mesela ön teker kumda kaydığında birisi düşerken siz düşmeyeceksiniz. Ama sizin dengenizi aşan bir durum olduğunda da düşebilirsiniz :) Bu yüzden dengenizi olabildiğine geliştirin.

 

NE TÜR DENGE EGZERSİZLERİ VARDIR?

Denge egzersizler 2’ye ayrılır. 1. siz aletli egzersizler, 2. si aletsiz egzersizler. Biz aletli olanları göreceğiz, çünkü aletsiz egzersizlere göre daha hızlı ve daha yüksek oranda dengenizi geliştiriyorsunuz.

 

ALETLİ DENGE EGZERSİZLERİ

Denge aleti olarak bir sürü alet vardır, biz şimdilik 2 tanesini göreceğiz ve birini yapmasını da öğreteceğim. Yazıya ilgi yoğun olursa bir devam yazısı yazabilirim.

İlk önce göreceğimiz aletleri tanıyalım:

 

 

 

1- Pilates Topu:

bu aletin sayısız faydası olmasına rağmen ülkemizde alaya alınan bir egzersiz aletidir. Bu olmazsa olmazımızdır. Pek pahalı bir şey değil, edinin ve iyice şişirin! Bu çok önemli, ilerde anlatacağım.

 

2-Denge Tahtası:

Bu alet 2 parçadan oluşmaktadır; bir tahta ve bir boru: bu aleti kendimiz yapacağız, öncelikle bir mezurayla ayağımızın uzunluğunu ölçüyoruz, bu uzunluğa 2 cm ekliyoruz; ve uzunluğu 30 cm civarı olan, eni ise o ölçtüğümüz kadar olan sağlam bir tahta kestiriyoruz. Sonra bu tahtanın altını elektrik bandıyla uzunlamasına bir kaç defa bantlayıp, tahtanın 2 enine birer tahta çiviliyoruz, hiçbir işlemi atlamayın, hepsi çok önemli! Sonra 3-5 cm çaplarında bir boru buluyoruz, eğer bu boruyu bulamazsak ve bu tahtayı halıda kullanacaksak A-101 de satılan düz silindir olan bir kola var, işte ondan alıp, o kolayı bir şekilde tüketip içini boşluk kalmayacak şekilde (bir damla ne kadar zorlarsanız zorlayın kalıyor, takmayın onu zaten ihtiyacımız var ona!) içini suyla dolduruyoruz ve denge tahtamız  hazır!

Eğer bunlar hazırsa egzersizlerimize geçebiliriz!:*

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Türkiye de İlk Defa Burada Yazılan DENGE ÇALIŞMALARI! (Part 1) Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ErkutYakut diyor ki:

    çok sağolun.

Yorum Yaz

Yukarı Çık