Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal Nevralji Nedir?

Beklenmedik bir anda gelip giden, oldukça keskin ve çok şiddetli bir şekilde oluşan yüz ağrılarına denmektedir. İnsana dayanılması son derece zor bir şekilde ağrı bırakan ve yüz bölgesinde oluşan sert ağrıların genel ismi olarak tarif edilir. Geldiği zaman ortalama 3 ile 5 saniye civarında süren ve sürekli peş peşe patlayan ağrı nöbetleridir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Yüz nevralji ise hastalığı genelde 50 yaşının üzerindeki hastalarda ortaya çıkan bununla beraber çok nadir bir ihtimal de olsa gençlerde ve çocuklarda da arasına rastlanılan bir hastalıktır bayanlarda daha çok yüz kısmının sağında ortaya çıktığı görülmektedir geni genetik bir hastalık değildir. Yüz nevraljisi hastalığı konusunda neden oluştuğuna dair doktorların ortak bir fikri bulunmamaktadır. Bununla beraber birçok profesör Miyelin kılıfının yani sinir hücrelerini koruyan tabaka kısmına denmektedir zedelenmesinden dolayı aşırı seviyede ağrı sinyallerinin ortaya çıkabileceğini düşünmektedirler. Kan hücrelerinde ve atardamar basıncında oluşan düzensizliklerden, vücutta ansızın verilen tümör ya da MS hastalığından, sinir hücrelerinin zedelenmesinden veya aşırı strese bağlı vücutta ortaya çıkan zona gibi önemli problemlerden dolayı da oluşabileceği düşünen doktorlar bulunmaktadır. Birbirinden farklı görüşlerin olmasının tek bir sebebi bu hastalığın henüz tam anlamıyla doktorlar tarafından neden oluştuğunu dair ortak bir belirtinin bulunamamasından kaynaklanmaktadır.

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Hastalığın tedavisinde tam olarak ortak bir yoğun çalışmanın yapıldığı alan yoktur bununla beraber yüzüne nevraljisi hastalığında doktorlar ilaçlarla sinirlerdeki anormal uyarımla baskılamaya çalışırlar. Epilepsi ve nörotik ağrı tedavisinde kullanılan aynı tedavi amaçlı ilaçlar çoğunlukla bu hastalığın tedavisinde de tercih edilmektedir. Eğer ki ilaçlarla bu basınç dengelenemezse sinire yapılan doğru müdahalelerle bu baskılama işlemi gerçekleştirilmeye çalışılır. Beyin içine yapılan cerrahi müdahaleler de bulunmaktadır. Farklı durumlarda ağrı baskılanan hastalarda mevcuttur. Temel anlamda Yüz nevralji hastalığının tedavisi için doktorlar ilaçlarla sinir hücrelerindeki baskıyı ve basıncı dengelemeye çalışırlar, bu dengelemeler ansızın yüze gelen ağrı veya diğer üç diğer bölgelerdeki ansızın giren ağrılar engellemeye çalışır. 50 yaş üstü insanlarda görülen ve arada sırada da olsa genç insanlarda da görülen bu hastalığın tam olarak tedavisi yoktur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık