Tifo Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi

Tifo Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi

Kirli sulardan, iyi yıkanmamış yiyeceklerden bulaşan tifo hastalığı, salmonella adı verilen bir bakterinin neden olduğu bakteriyel bir hastalıktır. Kirli sularda, pis yiyeceklerde ya da tifo hastalığı bulunan hastaların vücudunda bulunan salmonella bakterisi, vücuda girdikten bir süre sonra belirtileri göstermeye başlar.

Hastalığın Gelişimi

Tifo hastalığına sebep olan bakteri vücuda girdiğinde vücut çeşitli savunma mekanizmalarıyla karşılık verir. Örneğin ağız yoluyla vücuda giren bakterilerin sayısı mide asidi nedeniyle azalır ancak mide asidinden kurtulan bakteriler bağırsağa ilerler ve burada hastalık yapmaya başlarlar. Bağırsaklarda hali hazırda yaşayan yararlı bakteriler vardır, yani bağırsaklar bir bakterinin yaşaması ve burada üremesi için uygun bir ortamdır. Bağırsakta yaşamaya devam eden ve bölünerek sayılarını arttıran bakteriler, hastalık belirtilerini göstermeye başlar. Tedavi edilmezse hastalık ilerler, kimi zaman bağırsak delinmelerine varan kötü sonuçlara sebep olabilir. Tedavi edildiği takdirde bakterilerden kurtulmak kolaydır ancak düzenli ilaç kullanmayı gerektirir.

Tifo Hastalığının Belirtileri

Tifo hastalığının belirtileri bakteriler vücuda girdikten belli bir süre sonra ortaya çıkar. Buna kuluçka dönemi denir ve 7 ila 15 gün kadar sürebilir. Bundan sonraki belirtiler baş ağrısı ve yorgunluktur. Bu belirtileri ise birkaç gün içinde yükselen ateş takip eder. Daha sonrasında iştahsızlık, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak sorunları, ishal, tansiyon düşüklüğü ve nabız yavaşlığı ile ateşin artması görülür ve akabinde göğüste ve koltukaltlarında kızarıklıklar baş gösterir. Hastalığın bundan sonraki evrelerinde karnın gerginleşip şişmesi, bağırsak kanamaları, bademcik iltihabı ve kilo kaybı görülür.

Tifo Hastalığı Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları

Her hastalığın tedavisine benzer olarak tifo hastalığının tedavisi de bol su içmekle başlar. Tifo hastalığına yakalanmış kişilere protein ve karbonhidrat bakımından zengin ve sindirimi kolay besinler yedirilmeli ve bir yandan antibiyotik kullanılmalıdır. Tifo hastalığından korunmak için ise öncelikle içme sularının ve yiyeceklerin temizliğine özen gösterilmelidir. Ayrıca lağım ve kanalizasyon sistemlerinin de güvenilir olması ve içme sularına karışmaması önemlidir. Kirli sularla ve yiyeceklerle beslenen hayvanların tüketiminden kaçınılmalı ve kanatlı hayvan yenilecek ise dikkatle seçilerek yenilmelidir. Tifo aşısı olmak kesin koruma sağlamaz ancak hiç aşı olmamaya göre oldukça yüksek bir korunma olanı sağlar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Tifo Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık