Taze Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Taze Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

TAZE SOYA FASULYESİNİN BOTANİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Baklagiller ailesinde olup, boyu ortalama bir ila bir buçuk metre civarında olup, yıllık hasat edilen otumsu bir tarım bitkisidir.

Taze fasulyenin yaprakları ise 3 yaprakcıklı, yaprakcıkların şekilleri ise oval biçimde ve sivri uçlu biçimindedir. Çiçekleri ise sarımsı veya menekşe renginde olabilmektedir. Verdiği meyvesi ise hafif kıvrık, iki ila beş tohumlu olup, tüylüdür. Tohumları küre şeklinde olup, beyaz renkli ve kenarında ufak siyah bir lekesi vardır. Yüksek bir besleme gücüne sahiptir.

Soya fasülyesi yaklaşık olarak beş bin senedir Çinde, yeri geldi mi gıda maddesi olarak, yeri geldi mi de belli başlı ürünleri elde etmede kullanılır. Başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede tüketilen bir üründür soya fasülyesi.. Kısmi olarak soya fasulyesi unundan yapılmış bir ekmek ile soya fasulyesi yağından yapılan bir tere yağı bir çok ülkenin sofrasında afiyetle tüketilen şeylerdir.

 

SOYA FASULYESİNİN YETİŞTİRİLDİĞİ YERLER NERELERDİR?

Soya fasulyesi, çok uzun zamanlardır Çin de yetiştirilmektedir ve çok büyük miktarlarda ziraatı yapılmaktadır, bunun yanında Japonya da da ziraatı yüksek miktarlarda yapılmaktadır.

 

SOYA FASULYESİ HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Soya fasülyesi doğal olarak yüksek miktarlarda yiyecek alanında kullanılmaktadır. Bunun yanında boya yapımında da kullanıldığı bilinmektedir. Soya fasulyesi, gıda olarak şu ürünlerde kullanılmaktadır: Süt, yoğurt, dondurma külahı, dondurma, peynir, hayvan yemi, pasta, ilaç, yeşil gübre, kağıt boya, kahve, kemiksiz et, sabun, salça, lastik, plastik maddeler, yağ, alkol, soya unu, margarin, makarna, ekmek, leblebi, çocuk maması ve tarhana gibi daha sayısız gıdanın yapımında kullanılır.

 

 

SOYA FASULYESİNİN BİLİNEN FAYDALARI NELERDİR?

  • Kolesterol seviyesini düşürücü etkiye sahiptir.
  • Menopozla gelen semptomların azalmasına yardımcı olur.
  • Kansere yakalanma olasılığını düşürücü etkiye sahiptir.
  • Vücuda yüksek kalitede protein vererek kas gelişimini iyi yönde etkiler ve kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
  • Vücudun ve kasların gelişimine büyük ölçüde katkısı vardır.
  • Şeker hastalarının büyük yardımcısıdır.
  • Sinir yapımızın ve adele sistemimizin güçlenmesinde büyük etkisi vardır.
  • Zihin yorgunluğuna da iyi gelmektedir. Mesela sıkı bir kafa yorucu iş yaptıktan sonra soya fasulyesi kullanabilirsiniz.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Taze Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık