Tartar (Diş Taşı) Neden Oluşur ve Nasıl Temizlenir?

Tartar (Diş Taşı) Neden Oluşur ve Nasıl Temizlenir?

TARTAR NEDİR ve NEDEN OLUŞUR?

Tartar bir diğer adı ile diş taşı, diş hastalıklarının en önemli nedenidir. Bunun da sebebi ağızda bulunan saydam ve yapışkan bir tabaka olan diş plağıdır. Günde iki kez fırçalama olmadığı takdirde saydam ve yapışkan olan diş plağı tükürükle beraber karışarak diş yüzeyine yapışır. Diş yüzeyinde sert ve pütürlü bir tabaka oluşur. Bu tabaka tartardır ki, artık temizlemek için yapacağınız müdahaleler yetersiz olacaktır. Ancak diş hekimine başvurursanız sağlıklı bir diş elde edeceksiniz.

Şekerli, karbonhidratlı, nişastalı, asitli ya da yapışkan maddelerin tüketilmesi ve etkin bir biçimde ağızdan uzaklaştırılmaması diş taşının oluşumunu kolaylaştırır. 

Tartar geçirgen, sert ve pürüzlü bir yapıya sahip olduğu için diş plağı her an tekrar tekrar yapışacaktır. Bu da yalnızca dişi etkilemeyecektir. Şöyleki;

TARTAR’IN AĞIZA VERECEĞİ ZARARLAR

Tartar düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Temizlenmediği zaman diş kaybına kadar büyük zararlar verebilmektedir. Tartar geçirgen bir yapıya sahip olduğu için diş plağı, ağızdaki tükürükle birlikte tekrar tekrar diş yüzeyine yapışacaktır. Diş yüzeyine yapışan bakterilerden sızan zararlı maddeler, diş etine sızıp oradan dişi diş etine bağlayan liflere ulaşacaktır. Liflere zarar veren maddeler, diş etinin çekilmesine neden olur. Lifleri geçerek kemiğe ulaştıktan sonra dişi tutan dokular rahatsız olup geriye çekilmeye başlar. Bu aşamadan sonra kemik kaybı yaşanılması kaçınılmaz bir hal alır.

Tartar oluşmaması için dişlerin düzenli olarak günde iki defa fırçalanması gerekmektedir. Günde iki kere fırçalandığı halde bir takım yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda da diş taşı oluşabilmektedir. Oluşumunu önleyemediğimiz tartarlarda bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş taşı kademe kademe ağızdaki organlara bir bir zarar verir. Diş yüzeyi, diş eti, lifler ve kemik.   Bunların yanısıra ağız kokusu ve dokunulduğu anda kanayan hassas damaklar. Sağlam diş kayıplarının %70’ini de yine diş taşları oluşturmaktadır.

TARTAR NASIL TEMİZLENİR?

Tartarı oluşmadan önce önlemek gerekmektedir. Ancak tüm önlemlere rağmen oluşan diş taşını temizlemek için en sağlıklı yol diş hekimine başvurmaktır. Her ne kadar  diş taşı temizletme hadisesi halk arasında”zararlı” olarak biliniyorsa da bunu 6 ayda bir yapmak ağız sağlığı için olmazsa olmazdır. Kesinlikle dişe ya da diş etine zarar vermeden, son derece modern aletlerle yapılan bir işlemdir. Evde yapılan gargara diş ipi gibi aparatlarla diş taşı oluşumunu tam anlamıyla gideremeyiz. Diş hekimleri bu işlemi 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlamaktadırlar. Ayrıca bunun için anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Oldukça rahat bir tedavidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Tartar (Diş Taşı) Neden Oluşur ve Nasıl Temizlenir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ayten ozten diyor ki:

    Dun dis doktoruna gitti ve tartar oldugunu soyledi 2 disimi kaybetmek uzereyim cok sizliyor doktor kaplama yapariz dedi en kisa zamanda gitmek ve dogru tedaviyi almak istiyorum bir de isin maliyeti var bu yaziyi okuyanlardan ricam ilk is dis hekimine gitsinler ve dislerine iyi baksinlar

Yorum Yaz

Yukarı Çık