Takma Diş Bakımı ve Temizliği

Resim bulunamadı

Takma diş temizliği ya da protez diş temizliği çok önemli ve hassas bir konudur. İhmal edildiği taktirde ileride ağız kokusuna sebep olacak olan mantar ya da bakteri oluşumuna neden olabilir. Böylesi bir durumda da yani ağız kokusu ve ona neden olan bakteri yayılıp yerleşince tekrar bu bölgeleri temizlemek, ağız kokusunu geçirmek oldukça zor bir iştir.

 

Nasıl ki dişlerimizi fırçalıyoruz…

Dişlerimizi nasıl ki fırçalayıp arta kalan yemek atıklarını temizliyoruz yanı şekilde protez dişi ya da diğer adıyla takma dişi de fırçalamayız. Bunu için protez dişin çıkarılması temizlik ve bakımı açısından size kolaylık sağlayacaktır.

 

 

Fırçalama işlemi için gerekli olan…

Fırçalama işleminde gerekli olan malzemeler diş fırçası, sabun ya diş macunudur. Diş, damakla sinirsel bir temasa girmediği ve protez damaktan sökülüp temizliği bu şekilde olduğu için sabun kullanılmasından bir sakınca yoktur ama protez ağzınızdayken sabun ile temizlenmesi sakıncalıdır.

 

Dikkat edilmesi gereken nokta…

Protez diş temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta protezin her yerini temizlemektir. Damak ve diş bölgesi ayrımı yapmadan bol suda iyice temizlenmelidir takma diş. Nitekim damak kısmının temizliği ihmal edilirse yapışmada sıkıntı yaşanabileceği gibi bakteri üremesi oluşabilir ki damak kısmı bakteri üretimine en uygun olan kısımdır.

 

 

Çok yaşlı ise…

Çok yaşlı olan insanlar takma dişlerini çıkarıp bu şekilde temizlemek de zorlanabilirler. Bu durumda da önerim kimyasal losyon ve ilaçlardır. Kimyasal temizleyici markaları genelde marketten değil de eczanelerden ya da doktorun tavsiye ettiği markalarının bayilerinden alınmalıdır.

 

Losyon ya da ilaç almak istemezsiniz…

Bu durumda da evdeki malzemeyi kullanmak gerekir. 9 ölçü suya 1 birim çamaşır suyu karıştırarak kendi temizlik ürününüzü oluşturabilirsiniz. Oluşturulan kimyasalda takma dişler bekletilir. Ardından da duru suda 5 dakika bekletilen takma dişler akan suda bir daha temizlenir. Lakin bu anlatılan sadece ve sadece alternatiftir; esas olan fırçalamadır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Takma Diş Bakımı ve Temizliği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

    diş etlerimde kanama var arada sırada oluyor sizce neden

Yorum Yaz

Yukarı Çık