Süt, Cilt için Faydalı mıdır?

26 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Sütün cilde faydaları, çağlar boyunca en önemli hayvansal gıdalardan biri olan süt, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. İçerdiği maddeler hem canlıların yavruları, hem de insanlar için oldukça faydalıdır. Oldukça saf bir madde olan sütte, bağışıklık güçlendirici birçok farklı etken madde bulunmaktadır. Bu maddeler aynı zamanda hücre yenileyici bir yapıya da sahiptir. Bunlardan en bilineni laktik asittir.

Laktik asit, oldukça güçlü bir maddedir.

Cildimize uygulayacağımız birçok madde yüzeyden derine geçemezken laktik asit oldukça etkilidir. Cildin ölü derisini atmasına, esnekliğini korumasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Lekeler üzerinde direkt bir etkisi olmasa da, ölü deriden arındırma esnasında lekelerde de açılmalar görülür. Bu etki aynı zamanda dudaklardaki ve dirseklerdeki ölü deri için de geçerlidir. Temiz ve parlak bir cilt için sütten destek alabiliriz. Sütün içinde aynı zamanda değerli proteinler de bulunur. Bu proteinler de cildin canlanmasına katkıda bulunurlar. Sütün içindeki bir diğer etkin madde ise yağlardır. Cildi nemlendiren süt yağı oldukça değerlidir, bu yüzden cilt bakımında yağsız süt tercih edilmemelidir. Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma belirtilerini en aza indiren sütte aynı zamanda A vitamini ve çinko da bulunmaktadır. Süt cilde direkt olarak bir parça pamukla uygulanabilir. Böylece sütü tonik olarak kullanabilir ve sonuçları hızla görebilirsiniz. Dilerseniz maske de yapabilirsiniz.

Süt kokusundan rahatsız oluyorsanız sütün içine gülsuyu veya lavanta yağı gibi maddeler ekleyebilirsiniz. İyi bir akne önleyici olduğu bilinen sütü içine salatalık doğrayıp hafif pişirerek kullanmanız mümkün. Bal da sütle birlikte etkileşimi artan bir maddedir. Sütle birlikte kullanılan birçok farklı madde vardır. Tabii dilerseniz saf olarak da kullanabilirsiniz. Süt seçiminde önemli olan ise mümkün olduğu kadar doğal ve tam yağlı bir sütü tercih etmektir. Sütü içmek de cilde direkt bir fayda sağlamakta ve hatta cilt kanseri riskini azaltmaktadır. Tarihte birçok önemli insanın cilt bakımı için sütten destek aldığı göz önünde bulundurulursa, sütü cildinizde kullanmak için hiç vakit kaybetmenize gerek yok demektir. Süt cilt için faydalı mıdır sorusunun yanıtını vermiş olduğumuzu umuyoruz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Süt, Cilt için Faydalı mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. guzellikhaber diyor ki:

    Pürüzsüz, nemli ve yumuşak bir cilt için süt ve bal banyosu

Yorum Yaz

Yukarı Çık