Susamın Faydaları Ve Zararları

Susamın Faydaları Ve Zararları

SUSAM

Susam gıda sanayinin en çok tüketilen bitkisel ürünlerinden biri. Hem kendisi hem de yağı birçok üretim alanında kullanılmakta. Susam en çok Hindistan, Çin ve Sudan’ da yetişir. Susam bitkisi vitaminler bakımından zengindir. Özellikle C, A ve E vitamini içermektedir. Bitkisel bir gıda olduğu kadar alternatif tıp literatüründe tedavi edici özellikleri ile de epey yer tutar. Aynı grupta bulunduğu birçok bitki gibi aşırı yağlıdır ve yağı da ayrıca değerli bir ürün olarak kullanılır.

susamin-faydalari

Susamın Faydaları

Susam bitkisi genel olarak bitkisel bir gıdadır. Doyurucu özelliği oldukça yüksektir. Lifli bir bitki olması hasebiyle de sindirimi sistemi üzerinde pozitif etkisi vardır. Kabızlık veya gaz sorunları için kullanılabilir.

Bilinen en önemli etkilerinden biri de diyabet hastalığı üzerinedir. Kandaki glikoz miktarını dengeleyerek, kan şekerinin yükselmesini önler.

Yüksek oranda demir içerdiğinden dolayı özellikle kansızlık için de tedavi edici yönü vardır. Yine yüksek demir içeriği ile demir eksikliğinin yol açacağı olumsuzlukları giderir.

susam-yagi

İçerdiği yağ ile kötü kolesterolü düşürerek bu konuda düzenleyici etkisi gösterir. Yine kalp ve damar yapısı üzerindeki olumlu etkileri ile kalp krizi risklerine karşı koruyucudur.

Susamın yararları arasında, radyasyona ya da sürekli benzer ışınlara maruz kalarak çalışan bedenler üzerinde onarıcı etkisi de yer alır. Bu kişilerin susam tüketme alışkanlığını kazanmaları faydalı olacaktır.

susamin-zararlari

Susamın Zararları

Susam kuvvetli alerjendir. Yapısındaki maddeler alerjik bünyeye sahip kişilerde sorunlara yol açabilir. Bu kişiler susamı dikkatli tüketmelidir.

Susamın zararları arasında yüksek yağ içeriği nedeniyle aşırı tüketiminin kilo almaya yol açması da yer almaktadır.

Susam yağı da eğer çok tüketilirse, susam bitkisi ile benzer alerjik reaksiyonlara veya aşırı kilo alımına yol açabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Susamın Faydaları Ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık