Sürekli Kahve Tüketmek Zararlı Mıdır?

Resim bulunamadı

Arkadaşlar, tarihsel serüvenini göz önüne alırsak kahve çok uzun yıllardan beri süregelen ve uzun yıllar boyunca da kullanılmaya devam edilecek tatlardan biridir. Damak zevkimizde ve geleneklerimizde ayrı bir yere sahip olan kahvenin birçok çeşidi ve birçok faydası vardır. Son dönemlerde insanların farklı tatlar araması sebebi ile gelişmekte olan kahve sektörü oldukça ileri bir seviyededir. Hem kişilerin damak tadı hem de göz zevki için önemli bir yere sahip olan kahve sağlık için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Kahve tüketiminin yeterli miktarlarda yapılması sağlık açısından olumlu etkiler oluşturmaktadır. Örneğin kahvenin içinde bulunan kafein günde belli bir miktar vücuda alındığında metabolizmayı hızlandırmaktadır. Genellikle uyku açıcı özelliği ile bilinmekte olan kafein, vücuda enerji vermektedir ve yorgunluğun atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yapılan uzun araştırmalara göre;

Gün içerisinde içilen bir bardak kahve karaciğer ve mide rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır. Ayrıca baş ağrısını da önlediği bilinen bir gerçektir. Elbette hemen hemen her yiyeceğin yararları olduğu kadar zararları da vardır. Sürekli kahve tüketmenin de birtakım zararları vardır.

Her şeyin fazlası zarara sebep olur…

Sürekli ve aşırı kahve tüketiminin kalp sağlığını ve kalp ritimlerini olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir. İçinde bulunan kafeinin fazla tüketimi vücudun metabolik dengesini bozduğu için kalpte çarpıntılar yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Fazla miktarda kahve tüketimi yine içinde bulunan kafeinin vücuttaki olumsuz etkilerini göstermektedir. Gün içerisinde dört-beş bardak tüketilen kahvenin kan basıncını olumsuz yönde etkilediği ve tansiyon dengesini bozduğu da bilinmektedir. Fazla tüketilen kahve midede asit salgılayan bezlerin daha fazla çalışması için uyarmaktadır. Bu da zamanla mide ülseri, reflü gibi mide rahatsızlıklarının görülmesine sebep olmaktadır. Bu kadar hastalığa olumsuz etkisi olduğu bilinen kafein şeker hastalığını da etkilemektedir.

 

Tip 2 diyabeti tetiklediği de uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Kahvenin sürekli ve fazla tüketimi vücutta fazla miktarda su kaybı yaşanmasına sebep olmaktadır. Su ile birlikte atılan vitamin ve mineraller de vücudu olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca özellikle bayanlarda doğurganlık seviyesini azaltması ve hormonlara yaptığı olumsuz etkiler de bilinmektedir. Fazla miktarda tüketilen kahve bir süre sonra baş ağırsına sebep olmakla beraber uykusuzluk ve huzursuzluk yaratmaktadır. Sevgili okuyucular, yeteri miktarda kahve içmek hem damak tadınız hem de sağlığınız açısından ideal olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sürekli Kahve Tüketmek Zararlı Mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. iremdangeel diyor ki:

  Sürekli kahve içesim var

 2. hivdasyn diyor ki:

  Ders çalışabilmek için sürekli kahve içiyorum. Ama asla kafein kanıma karışıp etkisi geçmeden çalışmaya başlamıyorum.

 3. Dengeesiz diyor ki:

  Cok kahve icmekten kalbim emekli amca kalbine döndü, sürekli carpinti yapiyor :/

 4. krkmntlu diyor ki:

  Ben de sürekli kahve ve çay içmekten şiştim

 5. busraaagurell diyor ki:

  Sürekli kahve içmekten bünyem iflas edecek yakında

 6. blacktobackk diyor ki:

  Kalbe dokunuyor gibi.

Yorum Yaz

Yukarı Çık