Sürekli Kahve İçmenin Uzun Vadede Zararları

Sürekli Kahve İçmenin Uzun Vadede Zararları

Sabahları güne bir bardak kahveyle başlamanın, öğleden sonraları kahve içerek yorgunluk atmanın ya da arkadaşlarla birer kahve içip sohbet etmenin yeri ayrıdır. Kahvenin yararları olduğu gibi; yorgunluğa, dikkat dağınıklığına, strese, uyku açmaya iyi gelir ancak çok kahve içmenin uzun vadede vücuda zararı da var. Bu zararlar kalp hastalıkları, mide hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi ciddi rahatsızlara yol açabilir ve zaten var olan hastalıkları daha kötü etkileyebilir.

Aşırı kahve tüketiminin sebep olabileceği hastalıklar

Aşırı kahve tüketiminin zararları azımsanamayacak kadar çok ve ciddidir. Sürekli kahve içmek ve bir gün için önerilen miktardan daha çok kahve tüketmek kalpte ritim bozukluklarına, kalp çarpıntısına, taşikardiye, tansiyonun hızla yükselmesine, vücutta su kaybına sebebiyet verebileceği gibi migren gibi bir rahatsızlığı da tetikleyebiliyor. Ayrıca doğurganlığı da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Vücutta su kaybına sebep olmasının yanı sıra, vitamin ve minerallerin de kaybına da sebep oluyor. Demir gibi minerallerin ve diğer besinlerin emilimini olumsuz yönde etkiliyor ve kalsiyum gibi minerallerin de idrar yoluyla gereğinden fazla dışarı atılmasına yol açıyor. Kalsiyumunun idrar yoluyla dışarı fazlasıyla atılması önemsiz gibi görünse de kalsiyum eksikliği kemik erimesine yol açabileceği için,  kalsiyum kaybı da kahvenin vücuda olumsuz etkileri içinde yer alıyor.

Kahvenin diğer rahatsızlıklara etkisi

Kahvenin sık ve aşırı tüketiminin su ve mineral kaybına yol açması şeker hastalığını olumsuz yönde etkiliyor. Kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde bile kalp ritminde düzensizlik, taşikardi ve kalp çarpıntısı gibi sorunlara yol açabiliyorken, kalp rahatsızlığı olan kişilerin özellikle kahveyi fazlaca tüketmesi sağlık açısından tehlikeli bir durum oluşturuyor. Mide ülseri hastalığı olan kişilerde de hastalığı tetiklenmesinde etkili, sebebi ise kahvenin midenin asit salgılamasında uyarıcı etkisi olması.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sürekli Kahve İçmenin Uzun Vadede Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık