Sürekli Burun Kuruluğu ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Burun kuruluğugenelde tek başına görülen bir durum değildir. Burun kuruluğu görülen insanlarda illa ki bu durumun oluşmasını sağlayan bir hastalık vardır. Aşırı halsizlik, kuru havalarda sürekli kalınması gibi durumlar; burun kuruluğunu mukoza salgı sisteminde oluşturduğu olumsuz etkiyle ortaya çıkaracaktır. Sürekli burun kuruluğu rahatsızlığının giderilmesi için bazı sprey ve merhemlerin kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu durum; sadece geçici bir süre burnu nemlendirmek kaydıyla rahatsızlığın etkisini azalttığından pek tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Burun Kuruluğun Nedenlerinin Belirlenmesi

Burun kuruluğu, yukarıda bahsettiğimiz gibi aslında kendi başına olan bir durum değildir. Vücudun her hangi bir yerinde meydana gelen bir rahatsızlık, burunda sıvının azalması ile kuruluğa neden olacaktır. Bu durumların başında; vücutta meydana gelen aşırı sıvı kaybı, nem oranı düşük ve tuzlu ortamlarda bulunma, aşırı soğuk havadan etkilenme gibi sebepler gelmektedir.

Sürekli burun kuruluğundan dolayı şikâyeti olan bireyler; kısa bir süre içinde doktora başvurmalıdırlar. Sebebi aşırı sıvı kaybı olan burun kuruluğu durumlarında vücutta aşırı sıvı kaybının sebebi belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Doktora bu şikâyetlerden başvurulduğunda ilk olarak hastadaki sıvı kaybının veya rahatsızlığın kulak burun boğaz bölgesinde olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Kurumanın sebebi; kulak, burun veya boğazda oluşan bir iltihap ise antibiyotik tedavisi ile bu sorun kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Ancak KBB tedavisinde bir sorun bulunmamış ise; vücudun genel kontrolünün yapılması, hormonal durumun muayene edilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmesi gerekebilir. Dahiliye bölümünde yapılan detaylı muayene sonrasında gerekli tedaviler; ilaç veya operasyonlarla sağlanarak rahatsızlıkların tamamen ortadan kalkması sağlanacaktır.

 

Sürekli burun kuruluğuna ne iyi gelir?

Yaz aylarında aşırı sıcaktan kaynaklı sıvı kaybı, kış aylarında da nemin azalması, soğuktan kaynaklı olarak mukoza sıvısının donması gibi sebepler; burun kuruluğuna sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, yaz, kış fark etmeden sürekli olarak sıvı tüketimine dikkat etmeli, tuzlu ve nem oranı düşük ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Burun kurluğunu engellemek için sıvı tüketiminin yanında mümkün olduğu kadar yaz aylarında klimadan, kış aylarında da ısıtıcıların yanından uzak olmak gerekmektedir.

 

 

 

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sürekli Burun Kuruluğu ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Serkal Acar diyor ki:

    Kronik bir rahatsızlık mı bu

  2. Nuran Aslan diyor ki:

    Teşekkürler bilgiler için.

Yorum Yaz

Yukarı Çık