Sporcuların Kullandığı Proteinler Nelerdir?

Sporcuların Kullandığı Proteinler Nelerdir?

Spor,insanların kendilerine yaşam tarzı olarak biçimlendirilmesinden sonra,kendi içerisinde alt katmanlara detaylıca inelmesi gereken derin bir havuzdur. Sporun doğru şekilde yapılmasının yanında,doğru dinlenme ve doğru beslenmede en az sporu yapmak kadar önemlidir. Vücuda alınması gereken  protein değerleri bulunmaktadır. Peki sporcuların kullandığı proteinler nelerdir? Bunlar pek tabi diyetisyen kontrolü altında alınması gereken besinler değildir. Bir çoğu tecrübeyle sabittir.

sporcularin-kullandigi-proteinler-neler

Sporcuların Kullandığı Proteinler;

Yeryüzünde bulunan en büyük protein deposuna yumurtanın sahip olduğu,sporcuların çok fazla bir kısmı tarafından kabul edilmiştir. Yumurtadaki proteinin kalitesi oldukça yüksektir. Fakat yumurta çiğ olarak tüketilmemeli,sarısıyla birlikte yenmemelidir. Çiğ hali sindirimi zorlaştırmaktadır. Sarısı ise vücuda yağ depolamaya yaramakta ve protein barındırmamaktadır.

saglikli-spor-icin-hangi-proteinler-kullanilmali

Günümüzde,fabrikasyon üretimin uzağında kalanını bulmak oldukça zor olsa da,tavuk,yumurtadan sonra protein bakımından zengin bir besindir,ve sporcuların vazgeçilmez ana öğün tercihidir. Tavuk,her haliliyle fayda sağlar diye bir kanı bulunmamaktadır. Protein değerlerini kaybetmemesi için,kızartmasının yapılmaması veya soslanarak yağda pişirilmemesi gerekmektedir. Aksi halde, vücuda zarar getirecek öğeler içermektedir. Tavuk suda haşlanarak tüketilmelidir.

proteinler

Sporcuların,protein bakımından zengin bulduğu bir diğer besin ise kırmızı ettir. Kırmızı et,lif bakımından oldukça zengindir. Fakat kırmızı et aşırı tüketilmemelidir. Kırmızı et tüketimi genellikle ağır spor yapan sporcuların tercihidir.

sporcularin-aldiklari-proteinler

Spor, son zamanlarda bir çok insanın temel ihtiyacı haline gelmiştir. Temel ihtiyaç haline gelmesi , kişilerin daha kaliteli hayatlar yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Fakat bunların yanında,bahsettiğimiz gibi beslenme,sporun en büyük eşidir. Beslenme,doğru protein kullanımıyla en iyi hale getirilebilir. Beslenmekten kast edilenin,ne bulursak yiyelim,yada aç gezelim olmadığını, kilo almaya veya vermeye göre,tıpkı sporcuların kullandığı proteinlerde, sporun hangi dalı yapılırsa yapılsın,en uygun olanı kullanılmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sporcuların Kullandığı Proteinler Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık