Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri ve Kurtulmak

Resim bulunamadı

Sosyal medya bağımlılığı internetin ve bilgisayarların hayatımıza girmesiyle birlikte ortaya çıkmış olan bir kavramdır. İlk başlarda bilgisayar bağımlılığı ile başlayan, daha sonra oyun bağımlılığına dönüşen ve internet bağımlılığıyla birlikte sosyal medya bağımlılığı oluşan toplumda, bunun belirtileri yoğun olarak görülmektedir. İnsanlar artık toplumsal ilişkiler kurmakta güçlük çeken, sadece sanalda arkadaşlıklardan mutlu olan, kendilerine zevk verecek her şeyi sanalda yaşamayı tercih eden veya buna yatkın olan kişiler haline gelmiştir.

Sosyal medya bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Sabahleyin yataktan kalkar kalkmaz akıllı telefonu ile buluşan kişiler, tabletini ya da bilgisayarını açan ve uykuda olduğu sürede kaçırdığı içerikleri takip edenler, bu şekilde uyurken kaybettiği zamanı telafi etmeye çalışırlar. Bu kişiler yaşamında olan her detayı sosyal medya üzerinden başkalarına duyurur, aynı zamanda herkesi takibe alarak onlarında ne yaptığını öğrenir.

 

 

Sosyal medya bağımlısı olan kişiler herhangi bir haber karşısında şaşırmaz, çünkü bu haberleri sosyal medya üzerinden zaten öğrenmiştir. Bu bağımlılardan sürekli olarak başka kişilere karşı “fotoğrafımı beğendin mi?”, “yazdıklarım güzel mi?”  gibi sorularla beğeni isteme davranışı gelişir. İnsanlar tarafından bu durum, oldukça ciddiyetsiz karşılanabileceğinden ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar oluşturacakıtır. Bunun dışında sosyal mecralarda kendi tweetlerini favorilere alma ve beğenme, gönderilerini beğenme, fotoğrafını beğenme gibi davranışlar gösterir. Dışarıda olduğunda eğer internetin olmadığı metro ve asansör gibi ortamlara girdiğinde devamlı olarak telefonunu kurcalar, uçakla yapacağı yolculukta uçaktan inişte hemen telefonunu açarak, gelişmeleri takip eder. Bu tarz bağımlılıklar; insanların tüm hayatını etkileyecek oldukça olumsuz durumlardır.

 

 

Sosyal medya neden önemli ve kurtulmak mümkün mü?

Sosyal medyada kişilerin hüzünleri, sevinçleri, öfkeleri, yasları daha sayamayacağımız kadar fazla beklentileri sözler, yazılar ve resimlerle hayat buluyor. İnsanlara bu kadar zengin bir içerik sunabilen ortamdan kurtulmaları çoğunlukla çok zordur. Sosyal medya bağımlılığı kişilerin iyi vakit geçirmelerine, her şeyden haberdar olmalarına yaradığı için rakipsiz bir paylaşım yeridir. Beğenilmek, başkaları tarafından onaylanmak, ulaşmak ve ulaşılabilir olmak, dikkat çekmek gibi ihtiyaçların en kolay sağlandığı bu ortamın terk edilmesini düşünmek hata olacaktır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri ve Kurtulmak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık