Sosyal Fobiden Nasıl Kurtulabiliriz?

1 Şubat 2016
Sosyal Fobiden Nasıl Kurtulabiliriz?

Sosyal Fobi 

  • Sosyal Anksiyete Bozukluğu veyahut daha sık kullanılan ismiyle Sosyal Fobi

İnsanların başkaları tarafından yargılanacağı kaygısının taşındığı toplumsal ortamlarda mahcubiyet ya da rezil olunabileceği kaygısının taşındığı belirgin ve sürekli bir korkunun var olmasıdır. Sosyal fobi kişiler sosyal ortamlar içinde başkaları tarafından olumsuz değerlendirileceklerinden korkarlar. Bu korku yoğun bir kaygıya dönüşür. Kendilerini kaygılandıran ortamlardan kaçmaya başlarlar. Kişiler kendi başlarına yapmalarını gerektiren durumlardan da kaçınmaya başlayabilirler. Elleri veyahut sesleri titreyecek, bu anlaşılacak korkusu ile sosyal çevrelerden kaçınırlar.

sosyal-fobi-nedir

  • En Sık Görüldüğü Durumlar

Genel olarak sosyal fobi ölçeğine göre belirlenmiş başlıca kaçınma davranışları gösterilebilecek durumlara kısaca değinmek mümkündür. Öncesinde hazırlık olmaksızın bir toplantıda konuşma yapmak. Seyirciler önünde hareket, konuşma ya da gösteri yapmak. Dikkatlerin üzerine çekilebileceği ortamlarda bulunmak. Romantik ilişkide bulunmak istendiğinde biriyle tanışmaya çalışmak. Önceden hazırlanmış olan bir bilgiyi topluluğa sunmak. Başkalarıyla dolu bir odaya girmek. Daha yetkili bir kişiyle konuşmak. Fikir ayrılıklarında düşünce beyan etmek. Gözlenirken çalışmak, iyi tanınmayan kişilerle yüz yüze konuşma yapmak. Eğlenceye katılmak. Gözlerin için doğrudan bakmak. Halka açık yerlerde yemek yemek. Kişiye bakılırken yazı yazmak. Evde misafirler ağırlamak. Grupça yapılan faaliyetlere katılmaz. Halka açık telefonları kullanmak. Yabancılarla diyalog kurmak. Satış danışmanlarının baskısına karşı koymak. Halka açık tuvaletleri kullanmak.

sosyal-fobiler-nelerdir

  • Sosyal fobi tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavisi ve de psikoterapi uygulanabilir. Bazı durumlarda ikisinden biri uygulansa da iki yöntemin beraber uygulanması daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu rahatsızlıkta en sık kullanılan terapi türü Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemidir. Bu terapide kaygıyı anlamaya, kaygıya karşı oluşturulan bedensel tepkiyi tanımaya, kaygı duyulan düşünceleri anlamaya ve bunlarla nasıl mücadele edilebileceğine odaklanılır. Aile ve de grup terapileri de uygulanabilir.

sosyal-fobiden-nasil-kurtuluruz

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sosyal Fobiden Nasıl Kurtulabiliriz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık