Şizofrenlik Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi

8 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Şizofreni hastalığı, sanılanın çok önemli bir ruhsal sorundur. Sanılanın aksine geri zekalılık, basit kişilikli bir birey olmak kesinlikle değildir. Şizofreni hastalarının normal hastalara veya insanlara göre daha anormal tepkileri olduğunu kabul ediyoruz. Ama bu şizofreni hastalarını kötü düşünen insanlar sınıfına koymaz. Şizofreni hastalığına sahip kişiler herkes gibi duygusal tepkiler veremezler, bir işi veya bir durumu mantıklı düşünemezler ve gerçek olan olaylar ile hayal edilen olayları birbirine karıştırırlar. Yani Bir olayın gerçek mi yoksa hayal mi olduğuna tam olarak emin değildirler. Şizofreninin ilerleyen safhalarında kişi hatırlama güçlükleri çeker ve düzgün konuşabilme özelliğini yeteneğini zamanla kaybetmeye başlar.

 

Şizofreni Hangi Yaşlarda Görülür?

Şizofreni hastalığı genellikle ya çok erken yaşta ya da çok geç yaşlarda görülmektedir. Orta yaşlarda da zaman zaman görülebilse de en çok 14 yaş altında veya 45 yaş sonrasında görülmektedir. Tabii bunlar yıllardır yapılan gözlemler ve analizler sonucunda ortaya çıkan rakamlardır. Söylediğimiz gizi istisnalar her zaman olabilmektedir. Bunlara ek olarak Yetişkinlik dönemlerinde de çok sık görülmektedir. 18-30 yaş aralığındaki kişilerde de şizofreni görülebilir.

 

Kişi Neden Şizofren Olur ve Şizofreninin Sebepleri

Tıp ve psikoloji dünyasında çoğu şeyde olduğu gibi şizofreni hastalığında da sebep & neden tam anlamıyla bilinememektedir. Şizofreninin sebepleri ve nedenleri konusunda çoğu uzman kendine göre teoriler öne sürmektedirler. Klinik araştırmalarda;  tek yumurta ikizi olan kardeşlerden bir tanesinde şizofreni hastalığı var ise diğerinde de amanla şizofreni görülme ihtimali %50 civarındadır. Yeni doğacak çocuklara önceden şizofreni tanısı yada tahmini koymak gerekir ise eğer anne ve baba şizofreni ise bu çiftten doğacak çocuk %40 ihtimalle şizofreni olacaktır. Eğer yalnızca anne ya da yalnızca baba şizofreni ise doğacak çocuk %8 ihtimal ile şizofreni olabilir. Eğer ailedeki çocuklardan bir tanesinde şizofreni hastalığı var ise diğer kardeşlerde de görülme ihtimali ne yazık ki %12’dir.

 

Bağışıklık sisteminin şizofreni hastalığında rol oynadığı da söylenmektedir. Gebelik sırasında grin enfeksiyonu yaşayan annelerin bebeklerinde de şizofreni hastalığına yakalanacağı da yalnızca söylentiler arasındadır. Bütün bunların yanı sıra şizofreninin nedenleri arasında çevresel etkenler de bulunmaktadır. Örnek olarak nasıl ki alp hastaları çevrelerindeki olumsuz durumlardan (kavga, gerilim, stres, heyecan) olumsuz etkileniyorlar ise şizofreniler de bu şekilde etkilenebileceklerdir.  Türkiye içerisinde bazı aile yapılarının, aile içi şiddet, geçimsizlik ve diğer psikolojik baskıların da şizofreni hastalığını tetikleyeceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Şizofreni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni hastaları çok hassas olmaktadırlar. Korku, heyecan, panikleme gibi durumlar sıklıkla görülmekte ve bazen kendilerinden bile korkar hale gelebilmektedirler. Şizofreni, kişiye dünyayı çok daha farklı bir yermiş gibi algılamasını sağlar. Normalde var olmayan kokular, cisimler ve sesleri varmış gibi kendi kafalarında yaşarlar ve bunları yaparken gayet ciddidirler. Şizofreni krizleri esnasında içerisinde bulundukları bambaşka bu dünyanın aslında bir hiçten ibaret olduklarını bilmezler ve normal düşünme evrelerinde çevrelerindeki insanlara aslında gördüğü o hayallerin gerçek olduğuna inandırmaya çalışırlar. Hiç kimseyi ikna edemeyecekleri için daha kötü psikolojik engellere takılırlar.

 

Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreniden kişi kesinlikle tam anlamıyla kurtulamaz. Şizofreni her zaman aynı şekilde değil çok farklı biçimlerde ve şekillerde dışa vurmaktadır. Bundan dolayı da kesin bir reçetesi ne yazık ki bulunmaktadır. Bu sebeple şizofreni tedavisinde maksat; septomları dindirmek, yatıştırmak ve şizofreni belirtilerini en aza indirmektir. Şizofreni hastalığı 1950’li yıllarda ilaç ile tedavisine de başlanmıştır. Şizofreni ilaçları; hastaları sakinleştirmekte ve günlük yaşantısına kaldığı yerden devam etmelerine kısmen de olsa olanak sağlamıştır. Bu ilaçlar aynı zamanda tedavi etkisi de görerek şizofreni hastalığının görülme sıklığını da en aza indirebilmektedir. Şizofreni ilaçlarının kullanımında ise hekimin rolu çok büyüktür. Kritik analizler sonucunda kişinin durumuna, sağlığına ve psikolojisine göre doz ayarlaması yapılarak kontrollü bir şekilde tedaviye devam edilmelidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Şizofrenlik Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık