Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

27 Ağustos 2014
Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Vücudumuzun en uzun siniri olan siyatik, leğen kemiğimizden çıkarak kalça bölgemizden geçer ve bacaklarımıza doğru uzanır. Bacaklarımızdan dizlerimize geldiğinde tibyal ve peroneal sinirlere ayrılır. Siyatik bağcımızın alt kısmındaki kasları kontrol eder. Baldırlarımıza, bacaklarımıza ve ayaklarımıza hissetme duygusunu veren siyatik siniridir. Siyatik ağrısı deyimi, siyatik sinirinin güzergâhında, sırtımızdan baldırımıza ve bacaklarımıza yayılan ağrıları anlatır. Siyatik ağrıları hafif seyredebildikleri gibi, yatak yorgan yatıracak kadar ağır da seyredebilir. Aynı zamanda siyatik ağrısına karıncalanma, uyuşma ve kas zayıflaması da eşlik edebilir.

Siyatik başlı başına ayrı hastalık değildir. Disk kayması, bel fıtığı, omurga hastalıkları,  ve buna benzer sinirler üstünde baskı oluşturan başka bir hastalığın habercisidir. Siyatik ağrıları bölgesel bir ağrı değil, bütünsel bir şekilde ortaya çıkar. Siyatik ağrıları bazen hafif seyredebilir ama çoğu zaman ağrılar hastayı yürüyemez hale getirebilir. Siyatik ağrılarını mutlaka dikkate almak gerekir.

Siyatik ağrısı çekenlerin ağrıyı tarifleri genelde” Belimden ayağıma vuran bir ağrı var. Çok rahatsız ediyor” veya “Belimden ayağıma kadar çekilme hissediyorum” şeklindedir. Bu şekildeki ağrı benzetmeleri çoğunlukla siyatik ağrılarını anlatır.

 

 

Ağrının Nedeni?

 

 

Siyatik ağrısın birden fazla sebebi olabilir. Ama ağrının esas nedeni sinirlerin basınca maruz kalması, zarar görmesi veya birtakım sebeplerden dolayı yıpranmasıdır. Omurga kemiklerinin siyatik sinirini sıkıştırması, diyabetin veya diğer omurga ile ilgili hastalıkların etkileri, iltihaplanmış bölgelerin siyatik sinirlerini de etkilemeleri, disk kayması rahatsızlığının siyatik sinirini etkilemesi, skolyozlar, doğuştan gelen kemik bozuklukları, geçirilmiş travmalar, yanlış enjeksiyon yapımı siyatik sinirlerini olumsuz yönde etkiler ve ağrı oluşumuna sebep olur veya var olan ağrıyı tetikler.

 

 

Belirtileri

 

  • Bacak ve ayaklara kramp girmesi ve ayaklarda sertleşmeler.
  • Kalçadan itibaren uyuşma.
  • Belden aşağısının tamamında ağrı görülmesi
  • Kalça ve baldırlarda bütüncül ağrılar.
  • Oturma, ayakta veya yürürken üst bacakta daimi ağrı duyulması.
  • Belirli bir işi uzun bir süre yapılmaya devam edilmesi halinde bacakların tamamında ağrı duyulması
  • Ağrıyan bacakta ,siyatik genellikle dışa dönük olarak durur.

 

 

Tedavisi

Akupunktur ve yatak istirahati ile yapılmaktadır.

B1 ve B2 Vitamini
AHT Therapy
Epidural steroid enjekte etmek.
Ultrason
Kas gevşeticiler verilmesi
İmpulse İQ tedavi teknolojisi

 

Yumuşak diyot ışın terapi
Anti-inflamatuar ilaçlar (örneğin, NSAİİ veya oral steroidler)
Parasetomal (acetaminophen)
Narkotik ve uyuşturucu ilaçlar, hasta şiddetli ağrılar çekiyorsa verilebilir
Fizik tedavi veya egzersizler (Stretching)
Non-spinal cerrahi dekompresyon
Masaj terapisi
Şiroterapi Ayarlar

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık