Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler ve Masaj Yöntemleri

8 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar. Sırt ağrıları günümüzde en çok gündeme gelen ve kişiye rahatsızlık veren sağlık sorunlarından biridir. Siz değerli okuyucularımız için sırt ağrısı neden olur, sırt ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir ve sırt ağrısı için masaj yöntemleri nelerdir, sorularına cevaplar bulacağız.

 

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Omurilik sistemine etkisi olduğu bilinen sırt, genellikle taşıyabileceğinden fazla miktarda yüklenme yapıldığında ve duruş pozisyonlarında bozukluk meydana geldiğinde ağrıları belirgin bir şekilde hissettirir. Yükte zorlamalar ve duruş bozukluklarının haricinde genellikle sabah saatlerinde tutukluk yaşanması ile meydana gelen sırt ağrıları iltihabi bir hastalığın habercisidir. Arkadaşlar eğer sırt ağrılarınızı gece hissediyorsanız ve hissettiğiniz ağrı şiddetli boyutlarda ise sizler için risk teşkil etmektedir. Şiddetli ağrılar ile birlikte ateşiniz yükseliyorsa ve vücudunuzda terlemeler yaşıyorsanız kesinlikle ihmal etmemelisiniz, en kısa zamanda bir hekime başvurmalısınız. İhmal ettiğiniz takdirde ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilecek olan sırt ağrıları genellikle 12 yaşın altındaki çocuklarda fazlasıyla risklidir. 60 yaş ve üstü grupta genellikle kemik erimesi (osreoporoz) görülmesi ve bunun yanında omurgada kırıklar olabilme ihtimali sırt ağrılarının daha ciddiye alınması ve zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerektiğinin göstergesidir. Hekimler tarafından ayrıntılı bir araştırmanın sonrasında gerekli teşhis konulmalı ve konulan teşhise göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Sırt ağrısına neden olabilecek olan diğer yanlışlar ise; özellikle bilgisayar başında vakit geçiren kişilerin bilgisayara olan göz mesafesi ve buna bağlı olarak belinin diklik açısıdır. Dikiş, nakış, örgü vb. şeyler ile uğraşan kişilerin de göz mesafesi ve belindeki diklik oranı doğru orantılı olmadığı için sırt ağrıları onlarda da sık sık rastlanan bir sağlık sorunudur.

 

Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Siz değerli okuyucularımızın sağlığı için gerekli olan bilgileri vermek hem bizi mutlu etmekte hem de sağlık adına güzel adımlar atmamızı sağlamaktadır.

Sırt ağrıları genellikle duruş pozisyonlarından kaynaklandığı için otururken dik oturmak sırt ağrılarınızın azalmasında oldukça önemli bir etkendir. Belinizin boşluğa gelmemesi için kırlent yerleştirmek omurilik dengenizi sağlayacaktır.

 

 

 

Sırt Ağrısı İçin Masaj Yöntemleri Nelerdir?

Her sırt ağrısına masaj yapılamayacağı için sırt ağrınıza neden olan hastalığın teşhisi konulduktan ve gereken yapıldıktan sonra masaj yapmak ağrıların daha da azalmasında etkili bir yöntemdir. Kaslardan kaynaklı bir sırt ağrısı varsa çırpma adı verilen masaj tekniği ile yavaş yavaş masaj yapılması fazla olan ağrı hissini azaltacaktır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler ve Masaj Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık