Sirkenin Faydaları ve Zararları

27 Aralık 2014
Sirkenin Faydaları ve Zararları

SİRKENİN FAYDALARI NELERDİR?

Sirkenin kokusundan pek çoğumuz hoşlanmayız, ama faydasıyla da ters orantılıdır. İşte sirkenin saymakla bitmeyecek faydalarından bazıları:

Sirke kolesterolün düşmanıdır:

Elma sirkesi, sıvıların ve besinlerin bağırsaktaki sindirimini yavaşlatan “pektin” adı verilen (suda çözünebilen) lifler açısından oldukça zengindir. Bu da kolesterolün bağırsaklar tarafından emilimini düşürüyor. Elma sirkesini bu amaçla kullanacaksanız; yemekten önce balla, meyve suyuyla vs. karıştırarak içebilirsiniz.

Sirke anemiye karşıdır:

Sirke, B12 vitamini, demir ve folik asidi vücudumuzun kolay sindirebileceği formda içerir. Bunlarda anemiye çok iyi gelen öğelerdir. Bu amaçla kullanacaksanız ılık su katılmış bir miktar bala 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek günde bir defa içmniz yeterli olacaktır.

Sirke, solunum yolu hastalıklarına (astım, bronşit gibi) birebirdir:

Sirke, bu tür hastalıklara karşı çok faydalıdır. İşlenmemiş ve ısıtılmamış 1 kaşık bal (buğday balı olursa çok daha faydalıdır) 1 kaşık sirke karıştırılarak üzerine bir miktar ılık su eklenir, günde 3 veya 4 defaya mahsus içilir.

Sirke Ateş düşürücüdür:

Hepimizin de bildiği gibi, sirke, ateş düşürücüdür, 1’e 5 oranında sirkeli su hazırlanarak (sirke 1, su 5) bir bez parçası bu suda ıslatılır ve alna konur, kişiyi rahatlatır ve ateşini düşürür. Ayrıca gözeneklerini de açar.

Sirke ayakları rahatlatır:

Bir leğenin içine ayak bileklerinize gelecek kadar soğuk suyla doldurduktan sonra birkaç parça deniz tuzu (işlenmemiş) atın ve 1 bardak sirke ekleyip ayaklarınızı bu suyun içinde oynatın.

Bunların dışında sirke:

#Sirke güneş yanığında sürüldüğü taktirde yanığa iyi gelir.

#Saçlarınızı durulayacağınız suya bir miktar sirke ekleyerek kepekli ve mat görünümden kurtulabilirsiniz.

#Siğillerin üzerine biraz sirke döktükten sonra üzerine kabartma tozu serpin, 15 dakika bekleyin ve tozu çırpın.

 

 

#Sirkeyle ıslatılmış bez, varisli bölgeye sarılırsa varisleri iyileştirici özelliği vardır.

#Sirke ile su karıştırılıp, kaynatıldıktan sonra (veya kaynarken) buharı solunursa astım, baş ağrısı ve cilt sorunlarına iyi etki yapar.

 

Başta söylediğimiz gibi, sirkenin faydaları saymakla bitmez, bu yazdıklarımız ve daha nice faydaları vardır sirkenin, her her şeyin doğalı diye boşuna söylemiyoruz. Doğayı sürekli ve doğru kullandığınızda her şeyin çaresi içinde mevcuttur ve sağlık dağıtır.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sirkenin Faydaları ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık