Sinüzit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

23 Ekim 2014
Sinüzit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sinüzit iltihaplanan burun açıklıklarının mukus ve iltihapla dolması ve burnu tıkaması halidir. Sinüzitli hastaların burunları tıkandığı için nefes almakta zorlanırlar. Sinüzit ağrılara çoğunlukla hasta soğuk havaya çıktığında veya soğuk havaya maruz kaldığında artar ve bu ağrı oldukça şiddetlidir.

 

 

Sebepleri

Virüs enfeksiyonları. Grip gibi viral enfeksiyonlar.

Bakteriyel enfeksiyonlar. Üst solunum yolu enfeksiyonu 10 günden fazla sürerse sinüzit olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Nezle. Burnun sürekli olarak akması, burnun enfeksiyonlara açık hale gelmesine neden olmaktadır. Enfekte olan burun boşlukları iltihaplanmakta ve sinüzit meydana gelmektedir.

Alerjik nedenler. Saman nezlesi gibi.

Diş enfeksiyonları. Bazı hallerde iltihaplanan ve çürüyen dişler sinüzite neden olmaktadır.

 

 

Tedavi Yöntemleri

  • Sinüzit tedavisinde unutulmaması gereken en önemli husus şayet kronik sinüzitiniz varsa mutlaka bir hekime danışmalı ve hekimin tavsiyelerine göre tedavi olmalısınız. Burada anlatılacak olan yöntemler ise nispeten daha hafif seyreden sinüzit vakalarına yardımcı olmak amaçlıdır.
  • Su buharı solumak sinüslerin açılmasına yardımcı olur. Su buharını yapmadan önce hafif hafif kaynayan suyun içerisine bir tutam kurutulmuş papatya atarak buharını solumak sinüslerinizin açılmasına yardımcı olur. Veya kaynayan suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak ta aynı sonucu verir.
  • Eczanelerde satılan ve tamamen doğal yöntemlerle ve doğal materyallerle üretilen burun spreyleri de sinüslerinizin yumuşamasına ve açılmasına yardım edecektir.
  • Burnunuz akıyorsa kesinlikle geri çekmeyin. Burun akıntınızı mutlaka sümkürerek temizleyin.

 

 

  • Kışın kaloriferin veya sobanın üzerine su koyarak, ortamdaki havayı nemlendirin. Veya bir nem makinesi alarak konuyu kökünden halledin. Nemli hava sinüslerinizi yumuşatır.
  • Sinüslerinize sıcak – soğuk kompres yapmak sinüslerinizin yumuşatır. Önce sıcak havluyu burnunuza bastırın sonra da soğuk havluyu. Bu uygulamayı her iki havlu için 5 dakika yapmanız sinüslerinizi yumuşatarak açılmasına sebep olacaktır.
  • Kışın bol bol C vitamini içeren meyve ve sebze tüketin. Çünkü sebze ve meyveler vücut direncinizi artırır. Nezle ve grip olmanızı engeller. Çünkü nezle ve grip sinüzitin en büyük tetikleyicisidir.
  • Su buharı yapmayı ihmal etmeyin ve düzenli aralıklarla su buharını mutlaka yapın.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sinüzit Bitkisel Tedavi Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık