Sigarayı Nasıl Bırakmalıyız?

Sigarayı Nasıl Bırakmalıyız?
  • En büyük sağlık sorunu sigara

Dünya Sağlık Örgütü sigaranın en büyük sağlık problemi olduğunu açıklamıştır. Her yıl dört milyon insanımız sigara yüzünden yaşamını kaybediyor. Gelecek yirmi yılda bu sayının on milyona çıkacağı düşünülüyor. Terör yüzünden yılda iki ila üç bin insanımızı kaybediyoruz. Trafik sebebiyle kaybettiğimiz insan sayısı altı ila yedi bin. Sigara ise yılda yüz bin insanımızı kaybetmemize sebep oluyor. Sigara ölümleri görüldüğü üzere diğer ölüm sebeplerinden kat be kat fazladır.

  • Sigaraya başlama nedenleri

Sigaraya başlamak için kişiler çeşitli sebepler bulurlar. Bunların başlıcaları özenti, taklit, gösteriş, sıkıntı, macera, stres, güvensizlik, yetişkinlerle zıtlaşma, utangaçlık, ilişki kurabilme, arkadaş ısrarı, eğlence, kilo ve zevktir.

  • Sigara bağımlılarının yanlış inanışları

Kişiler sigaranın sinirleri yatıştırdığına, kendilerini canlandırdığına, sıkıntıların giderildiğine, düşünmelerine yardımcı olduğuna ve güveni arttırdığına inanırlar.

  • Sigaradaki zehirli maddeler

Sigara çeşitli zehirli maddeler barındırır. Bunların başlıcaları, polonyum, radon, metanol, tolüen, kadmiyum, büton, ddt, hidrojen siyanür, arsenik, amonyak, karbonmonoksit, nikotin gibi insan sağlığına son derece zararlı maddelerdir.

  • Başlıca zararları

Kalp krizi, damar tıkanması, bronşit, solunum yollarında tahribat, astım, amfizem, kanser, ülser, erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık, kadınlarda erken menopoz, prematüre doğum, ciltte erken yaşlanma, duyularda zayıflama ve parasal giderler sigaranın başlıca zararlarındandır.

  • Sigarayı nasıl bırakmalıyız

İçtiğiniz sigaraların adedinin yazılı olduğu bir kâğıt bulundurmanız işinize yarayacaktır. Sigarayı bırakırken en büyük destekçilerinizden bir spor olacaktır. Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz günün önceki günü içebildiğiniz kadar sigara için. Vücudunuzda oluşan tahribat sizi bırakmak konusunda teşvik edecektir. Sigarayı bırakmayı işkence olarak görmeyin. Bıraktığınız ilk günlerde ciğerler temizlenmeye başladığı için öksürük ve balgam şikâyeti artabilir. Bunun için gerek duyarsanız doktor kontrol alın. Neden bıraktığınızı listeleyin. Bu liste size güç verecektir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sigarayı Nasıl Bırakmalıyız? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık