Sigarayı İlaçsız Bırakmak Mümkün Mü?

Sigarayı İlaçsız Bırakmak Mümkün Mü?

SİGARAYI İLAÇ KULLANMADAN BIRAKMAK

Sigara çağımızda milyonlarca insanın kullandığı, birçok hastalığa sebep olmakla birlikte insanların gündelik yaşantılarında yapmakta olduğu birçok aktiviteyi de kısıtlayan bir zehirdir. Hem içen kişiyi hem de etrafında bulunan insanları oldukça kötü etkileyen sigara, kanserden kalp rahatsızlıklarına kadar sonu ölüme dayanan birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle birçok insan çeşitli ilaçları deneyerek sigarayı bırakmaya çalışmaktadır. Fakat sigarayı ilaç kullanmadan bırakmak da mümkündür. İhtiyacınız olan tek şey sağlam bir irade ve sigarayı bırakmak adına oluşturulan güçlü bir istektir.

  • Sigarayı ilaç kullanmadan bırakmak adına en önemli şey sağlam bir iradeye sahip olmanızdır. Kendinize güvenmeniz son derece önemlidir. Ayrıca geçmişte iradenizi kullanarak sahip olduğunuz başarılarınızı hatırlamanız sizin için motivasyon kaynağı olacaktır.
  • Sigarayı bırakmak için öncelikle kendinize bir plan hazırlamalısınız. Sigarayı bırakma nedeninizi belirlemeniz ve bunun yanı sıra sizin motivasyonunuzu artıracak bazı nedenler bulmalısınız. Öreğin; sağlığınız için zararlı olması nedeniyle sigarayı bırakmak istiyorsanız bile, maddi nedenler ve sigara içmeyenlerin sizden rahatsız olma durumu da sizin motivasyonunuzu sağlayacak nedenler olabilir.

sigarayi-ilacsiz-birakma

  • Yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek görmeniz son derece önemlidir. Sigarayı siz bırakmanıza rağmen etrafınız da yine de kullananlar olacaktır. Bu kişilerden size sigara içmeyi önermemelerini isteyebilirsiniz.
  • Sigarayı bırakmak için belirli bir gün belirlemeniz yeni bir başlangıç yaptığınız için o günün anlamlı olmasını ve zamanla sizi motive etmesini sağlayabilirsiniz.

sigara-nasil-birakilir

  • Sigarayı ilaç kullanmadan bırakmak isteyen arkadaşlarınız var ise onlarla birlikte hareket ederek birbirinizi motive etmeye çalışabilirsiniz.
  • Egzersiz planları yaparak vücudunuzun sigara içerken kaybettiği bazı özelliklerini geri kazanabilirsiniz. Daha iyi koşmak ya da merdiven çıkarken nefesinizin kesilmemesi gibi basit aktiviteleri rahatça gerçekleştirebilmeniz, bu değişimleri iyi tahlil etmeniz sizi motive edecektir.

sigara-birakma-yollari

  • Sigara içmediğiniz süre boyunca kendinizi ödüllendirin.
  • Sigara içmeyi en çok isteyeceğiniz anlarda size keyif veren başka şeyleri deneyin.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sigarayı İlaçsız Bırakmak Mümkün Mü? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık