Sigarayı bırakınca Kilo Alır mıyım?

Sigarayı bırakınca Kilo Alır mıyım?

Sigara günümüzde her 5 kişiden 3’ünün kullandığı zararlı bir alışkanlıktır. Alışkanlık olduğunu söylüyoruz çünkü belirli bir süre kullanıldıktan sonra bağımlılık yapmaktadır. Bağımlılık yapan bu kötü alışkanlık insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Herhangi faydalı bir yönü bulunmadığı için kullanılması uzman doktorlar tarafından kesinlikle önerilmez. Sigara zararlı yönleri ile birlikte kişinin yaşam kalitesini düşüren oldukça kötü huylu bir alışkanlıktır. Sigara özellikle genç yaşlardaki çocukların arkadaşları arasında kendisini kabul ettirme çabaları ve psikolojik çöküntüler nedeni ile kullanılmaya başlanmaktadır. Ancak daha sonra alışkanlık halini aldığı için bırakmak sanıldığı kadar kolay değildir.

 

Sigaranın Zararları

Sigara insan sağlığına olumsuz etki eden zararlı bir alışkanlıktır. İlk olarak ciğerlerin iflas ederek sağlıklı bir ciğere göre görevlerini aksatmasına neden olur. Ciğerlerin bronşlarını tıkayarak nefes alıp vermekte kişinin güçlük yaşamasına neden olur. Zaman içerisinde kişinin günlük hayatında yapabileceği normal aktiviteler büyük bir külfet haline gelecek ve kişiyi zorlamaya devam edecektir. Ayrıca parmak ve ellerde meydana gelen sararmalar görsel açıdan kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Sigara kullanan kişilerde dikkat eksikliği ve öğrenme zorluğu meydana gelmektedir. Bu açıdan kaliteli bir şekilde hayatınızı sürdürebilmek için sigaradan uzak durmanız gerekir. Ayrıca sigara içerisinde bulunan maddeler damar tıkanıklıklarına sebep olduğu için kalp ve damar tıkanıklıkları hastalıklarının bir numaralı etken nedeni olabilir.

 

 

Sigara Bırakma İşlemi ve Kilo Alımı

Sigara alışkanlığından kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zor ve uzun bir yoldur. Sabır ve kararlılık gerektirir. Sigara alışkanlığından kurtulmak isteyen kişilerin kafalarında sigarayı bıraktığım zaman kilo alır mıyım endişesi belirmektedir. Bağımlı kişi sigarayı bıraktığı zaman vücudunda sağlıklı bazı tepkimeler oluşur. Bu tepkimelerin başında daha canlı ve daha hareketli bir bünye ve daha rahat nefes alan bir ciğer gelir. Ayrıca kişinin sağlıksız zayıf ve çelimsiz hali ortadan kaybolarak daha sağlıklı bir görüntü elde edilir. Sigara bırakıldığı zaman bir miktar kilo alınabilir. Sigara iştahı kapattığı için yeme alışkanlıkları sigaranın bırakılması ile birlikte değişebilir. Ayrıca sigara bırakırken aklımıza getirmemek için sürekli olarak atıştırmak bir miktar kilo alımına neden olabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sigarayı bırakınca Kilo Alır mıyım? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık