Sigara ve Alkol Bağımlılığı

Resim bulunamadı

Günümüzün en büyük sorunlarının başında sigara ve alkol bağımlılığı gelmektedir. Bu iki madde insan vücudu için oldukça tehlikelidir. Birkaç defa kullanılması halinde bağımlılık yapan bu maddeler insan vücudunu olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle gençlerin günümüzde bu bağımlılığın başlangıç temellerini attığı sigara ve alkole olan zaaflar gün geçtikçe artış göstermektedir. Bağımlılık oluşturması sebebi ile kurtulmak oldukça zor olacaktır. Özellikle genç yaşta başlanılan kötü alışkanlıklar vücudu ve insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

 

 

Alkol ve Sigaranın Zararları

İnsan vücuduna hiçbir şekilde fayda sağlamayan bu kötü alışkanlıklar uzun vadede insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Alkol vücudu ve beyni uyuşturduğu için çoğu zaman görme bozukluklarına ve bilinçsiz davranışlara neden olmaktadır. Alkol ve sigara aynı zamanda iç organların iflasına neden olabilir. Alkol ve sigara özellikle ciğerleri etkilemektedir. Bağımlılık derecesinde bu kötü alışkanlıkları kullanan kişilerin yaşam kalitesinde gözle görülür çöküntüler yaşanır. Ayrıca kilo kaybı güçsüzlük gibi şikayetler kronik bir hale gelerek kişinin ömrünün azalmasına neden olur. Alkol ve sigara kötü kokuları nedeniyle kişinin sosyal hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Alkol ve sigara ellerde ve dişlerde sararmanın oluşmasına neden olur. Bu görüntü açısından kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Ayrıca sağlıklı bir vücuda sahip olmayan kişilerin yaşam kalitesi hızlı bir şekilde düşecek sağlıksız ve kötü bir ölüm yaşayacaklardır.

 

 

 Alkol ve Sigara Bağımlılığının Tedavisi

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakmak kişinin kendi iradesine ve isteğine bağlıdır. Ancak bağımlılık ilerlediği zaman bu durum kişinin kendi iradesi ile mümkün olmayacaktır. Alkol ve sigara bağımlılığı bu alanda hizmet veren özel rehabilitasyon merkezlerinde uzman doktorlar tarafından verilen sağlık kontrolleri çerçevesinde gelişmektedir. Alkol ve sigara bağımlılığının tedavisi zorlu ve uzun bir yoldur. Karar verip sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin bağımlılığı bırakmaları için büyük bir adım atmaları gerekir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık