Sigara İçmek ve Burun Kuruluğu

Resim bulunamadı

Sigara içmek ve burun kuruluğu dendiğinde aklımıza ilk olarak nefes almakta zorlanmalar, koku duyusunun kayıpları gelmektedir. Sigara ve kullanılan diğer tüm tütün ürünleri burundan geçmekte olup bir süre sonra oradaki işlevlerin yitirilmesine sebep olmaktadır. Bu durumda burunda koku alma kaybı, sürekli tıkanıklık ve hapşırma, nefes almada zorluk gibi sıkıntılar görülmeye başlayacak hayat kaliteniz sigara yüzünden azalacaktır.

 

 

Sigara içmek burun sağlığınız açısından nelere sebep olabilir?

Sigara içmek, hava kirliliklerine ve vücuda zarar verecek tehlikeli maddelere aşırı bir şekilde maruz kalmanız demektir.  Psikolojik olarak daha çok sıkıntı yaratan ortamlara girmenize sebep olmaktadır. Vücudunuz, metabolizmal hızını kaybedecek, sistemleriniz sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Burnunuz açısından ise; nefes almakta güçlük çekeceğiniz için zamanla rahatsız edici bir duygu olacaktır. Burun sağlığınızda kurumalara, işlev kayıplarının görülmesine neden olacaktır. Mesela; sigara içen bir kişinin ortamda mevcut bir kokuyu anlaması pek mümkün değilken sigara kullanmayan bir birey, ortamdaki nem ve koku durumunu hemen analiz edebilecek şekilde koku alma yetisine sahiptir.

 

 

Sigara içmenin haricinde burun kuruluğuna sebep olan etkenler var mıdır?

Sigara içmek ve burun kuruluğu dendiğinde aklımıza gelenler sigaranın olumsuz etkileridir. Bunun haricinde burun kuruluğuna sebep olan etkenlerden biri kişinin yaşadığı birtakım burun operasyonlarıdır.

 

Burun kuruluğunu gidermek için yapılan tedaviler nelerdir?

Burun kuruluğunu gidermek için öncelikle ilk tedavi yöntemi olan spreyler kullanılmaktadır. Duruma göre verilen çeşitli burunlu spreyleri sorunu en aza indirmektedir. Lokal olarak değil, anestezik olarak müdahale edilmesi gereken bir burun tıkanıklığı var ise cerrahi yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilmektedir.

 

 

Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan spreyler ne kadar zararlıdır?

Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan yöntemlerden olan spreyin zararı yoktur ancak bazı kişilerin spreylere karşı alerjenik bir bünyesi varsa birtakım yan etkiler görülebilmektedir.

 

 

Burun kuruluğu için alınabilecek önemler nelerdir?

Öncelik burun kuruluğunu engellemek için alınabilecek önlemlerden en basiti tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmak, kullanmamaktır. Bol bol gerçekleştirilen sıvı tüketimleri burun kuruluklarının oluşmasını engelleyecek bir faktör olup aynı zamanda vücut için oldukça faydalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sigara İçmek ve Burun Kuruluğu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık