Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Resim bulunamadı

Semizotu, sağlık açısından faydalı sebzeler arasında yer alır. Sebzenin içeriğinde bulunan yüksek orandaki omega 3 yağ asidinin olumlu etkileri, emiz otunun diğer yeşil yapraklı sebzelerden ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. Sebzenin en büyük faydasının enerji değeri olduğu söylenebilir. İçeriği sıfır kalori değerine sahip olmasına rağmen, yağ asitlerinin zenginliği semizotu tüketimine ağırlık verme nedeni olmalıdır.

 

Semizotunun faydaları ve içeriği nedir?

Sebzenin içeriğinde bulunan zengin omega 3 yağ asidi nedeniyle çocukların beyin gelişiminde, dikkat ve konsantrasyonunun sağlanmasında çok etkilidir. İçeriği omega 3 yağ asidi dışında diyet lifi, mineraller ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. Semizotu A vitamini açısından diğer yeşil sebzelere göre daha zengindir. Bilindiği gibi A vitamini, güçlü doğal bir antioksidan olarak bilinir ve görme duyusu üzerinde faydalıdır. Ayrıca cilt bakımında ve sağlıklı mukus zarı için gerekli bir vitamindir. Bunun dışında içeriğinde C vitamini, karotenoidler ve riboflavinler de bulunmaktadır. Bu sebeplerle semizotu mevsimi içinde her öğünde tüketilmeye özen gösterilecek bir sebzedir. İster salatalarda ister sade veya yoğurtlu, ister yemeği yapılarak tüketilmelidir.

 

 

Semizotu kalbin korunmasında ve vücudun kansere karşı korunmasında oldukça etkilidir. Balığı sevmeyenler omega 3 yağ asidi içeriğiyle semizotu tüketmeye çalışmalıdır. Bunların dışında gut hastalığı, baş ağrıları ve vücutta olan diğer ağrıların giderilmesinde etkili bir sebzedir. Bu yararlı etkileri yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan sebzeyi çocuklara da sevdirmek gerekir. İçeriğindeki zengin lif oranıyla kabızlık sorunu olanlarda oldukça faydalıdır. Diyet yapanlara, yaşlı kişilere ve hastalığı olanlara özellikle önerilen bir sebzedir. Yapraklarından yapılan lapasını yanık ve abseli bölgelerde kullanmak rahatlatıcı ve tedavi edici etkiler yapacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Semizotunun Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık