Şebboy Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları

Resim bulunamadı

Şebboy Bitkisi, turpgiller ailesine mensuptur. İngilizce Bleeding Heart adıyla bilinir. İngilizce adının anlamı kanayan kalp demektir. Şebboy iki veya çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri sarı, mor, beyaz, turuncu, pembe renktedir. Çok güzel koku veren Şebboy Bitkisinin kokusu karanfile benzer. Kokusu oldukça yoğun ve kıvamlıdır. Bu kadar yoğun ve kıvamlı kokuya sahip olmasının en büyük sebebi çiçeklerinde bulunan uçucu yağlardan kaynaklanır. Yoğun bir yağ hacmine sahip olduğu için parfüm sanayinde en çok tercih edilen ve kullanılan çiçeklerden birisidir. Şebboy bitkisi genel olarak bahçe bitkisi olarak kullanılır.

Ülkemizde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan Şebboy Bitkisi, melezleme ve değişik yöntemler kullanılarak kırmızı ve kahve renkli olarak da üretilebilmektedir. Şebboy bitkisi 50 cm. ye kadar uzayabilen, tohumları ile çoğaltılan ve yetiştirilen bir bitkidir.

 

 

Kullanım Alanları

 

Şebboy Bitkisi tıpta ve kozmetikte kullanılır. Kozmetik alanında, yapraklarında ve tohumlarında bulunan uçucu yağların yoğunluğu nedeni ile parfüm yapımında, masaj yağlarının kokulandırılmasında ve koku ile ilgili diğer alanlarda kullanılır.

Tıpta kullanılması Şebboy Bitkisinin tohumları ve çiçeklerinin kaynatılarak suyunun içilmesi, tohumlarının çeşitli işlemlerden geçirilerek yağının çıkarılması ve elde edilen yağların içeriğindeki etken maddelerin etkilerinin artırılarak yaraların iyileştirilmesinde, ağız içindeki aft, pamukçuk vb. yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

 

 

Şebboy Bitkisinin Faydaları

Şebboy Bitkisi iki veya çok yıllık bahçe bitkisidir. Bahçelere ekildiğinde yaydığı kokunun sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Şebboy bitkisini koklamak gerginliği almaya yardımcı olmaktadır. Şebboyu kullanmak için öncelikle kurutmak gereklidir. Kurutulmuş Şebboy Bitkisinin kaynatılarak suyunun içilmesi halinde idrar söktürücü etkisi vardır. Ayrıca kadınların regl kanamalarında, kanamayı artırır. Yine kurutulmuş Şebboy Bitkisinin yapraklarının dövülerek toz haline getirildikten sonra bal ile karıştırarak macun haline getirdikten sonra topuklardaki çatlaklara sürülmesi halinde, çatlakların çok kısa bir sürede iyileştiğini göreceksiniz. Yine bal ile yaptığınız bu macunu az miktar su ile seyreltip ağzınızı çalkalamanız halinde ağzınızın içindeki yaraları, aft ve pamukçukları iyileştirici etkisi vardır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Şebboy Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık