Şaşılık Neden Oluşur ve Tedavisi Mümkün mü?

Resim bulunamadı

Şaşılık gözlerin farklı yönlere doğru oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle gözlerden birinin aşağı yukarı içeri dışarı fark etmeksizin farklı taraflara bakması sonucunda oluşur. Şaşılık oluşması durumunda beynin lobları farklı taraflara baskı yaptığı için şaşılık ile birlikte çift görme sorunu da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca şaşılık fark edildiği ilk andan itibaren tedavi edilmediği takdirde göz tembelliğine yol açacağı için her iki gözünde çift görme problemi yaşamasına neden olabilir. Şaşılık sadece görüntü bozukluğuna sebep değildir. Bununla birlikte ciddi bir sağlık problemi olduğu için fark edildiği ilk andan itibaren uzman bir doktor kontrolü ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Şaşılık Neden Oluşur?

Yapılan araştırmalar sonucunda şaşılık oluşumunun kesin bir nedeni bulunamamıştır. Bu yüzden şaşılığın tam olarak neden oluştuğu ifade edilemez. Ancak gözlerin hareketini sağlayan 6 adet kas bulunmaktadır. Bu kasların doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışması gözlerin hareketinin doğru bir şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu kasların hareketi sırasında meydana gelen bazı bozukluklar gözlerin şaşılığına neden olmaktadır. Bazı şaşılıkların göz kaslarına zarar verilmesi ile birlikte sonradan oluşabileceği gibi bazı şaşılıklar ise doğuştan meydana gelir. Bu durumlarda doğum esnasında yaşanan sorunlara dahi araştırmak önemlidir.

 

 

Şaşılığın Tedavisi Mümkün müdür?

Eskiden şaşılığın tedavisi tıpta mümkün değildi. Ancak son zamanlarda tıbbın gelişmesi ile birlikte şaşılığın tedavisi mümkündür. İlk olara göz kaslarının hareketini sağlamak amacı ile hastaya okuma egzersizleri verilir. Bu egzersizler ile birlikte göz kaslarında oluşan tembelliğin harekete geçirilmesi sağlanır. Ayrıca prizmalı gözlükle ile çift görme sorunu ortadan kaldırılabilir. Şaşılık ile birlikte enjeksiyon yöntemi gelişmiştir. Göz kasları enjekte yöntemi ile felç edilerek kasların gereksiz hareketleri ortadan kaldırılabilir. Son çare olarak ameliyat düşünülmektedir. Ancak ameliyat ile birlikte şaşılık kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Ameliyat ile birlikte eksik çalışan kaslar tedavi edilerek göz kayması büyük oranda tedavi edilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Şaşılık Neden Oluşur ve Tedavisi Mümkün mü? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık