Sarmaşığın Faydaları Ve Kullanımı

Resim bulunamadı

Bahçelerimizi süsleyen ve hoş görüntüsü ile etrafına huzur saçan sarmaşıklar sağlımız için ve birçok noktada olumlu etkiye sahiptir. Açık hava eczanesi sayılabilecek sarmaşıkta birçok faydalı içerik vardır. Glikosid, reçine, tanen ve madeniz tuz gibi önemli mineraller içeren sarmaşığın normal şartlar altında yan etkisi yoktur. Sarmaşığın faydaları yanında birçok değişik alanda kullanımı ile de işlevsel özelliğe sahiptir. Sarmaşığın kullanım alanlarına baktığımızda şu madde başlıkları öne çıkmaktadır.

sarmasik-kullanimi

SARMAŞIĞIN KULLANIM ALANLARI

Ülser tedavisinde olumlu etkiye sahip olan sarmaşık, tek başına ya da lahana ile beraber haşlanarak tatlandırıcı olarak da bal eklenerek içilir. Sarmaşık kullanımı olarak birçok seçenek mevcuttur. Kulak ve diş ağrıları için de çözüm noktası durumundadır. Suda kaynatılan sarmaşık süzüldükten sonra 3-5 damla damlatılarak kulağa damlatılır.

sarmasik

Diş ağrısı için ise gargara yapılarak etkili sonuç alınacaktır. Nezle ve grip için de faydalı olan sarmaşık tek başına olarak tüketilebileceği gibi kekik ve ıhlamurla kaynatılıp balla tatlandırılarak da tüketilebilir. Yara iyileştirme fonksiyonu da bulunan sarmaşık, doğranarak lapa haline getirildikten sonra yara üzerine uygulanarak sarmaşığın bu yönünden faydalanılacaktır. Ağzı noktasında çürüklere karşı da olumlu etkisi bulunan sarmaşık, gargara yapılarak kullanıldığında çürüklere karşı etkili kalkan oluşturacaktır.

Zayıflamaya da yardım eden sarmaşık maydanoz ve ayrık otu köküyle harmanlanıp kaynatılarak içildiğinde yağları eritici fonksiyonundan faydalanılabilir. Cilt güzelleştirici etkiye sahip olan sarmaşık kaynatılarak bu etkisinden faydalanılabilir. Adet düzenleyici etkilerinin yanında uykusuzluk için de çözüm noktasıdır.

sarmasigin-faydalari

TEMİN ETMEK İÇİN

Bahçelerimizde ve birçok bitki ortamında bulunabilen sarmaşık, aktarlarda da bulabileceğiniz ürünlerdendir. Bütçenizi de sarsmayacak olan bu bitki ile birçok sağlık sorununuzu giderebilirsiniz. Daha sağlıklı ve daha güzel bir sağlığa kavuşabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sarmaşığın Faydaları Ve Kullanımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık