Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı

Tıpta “makula dejeneresansı” adıyla bilinen hastalık görme merkezi retinanın bir hastalığıdır. Hastalık daha çok sigara kullanan kişiler ve ailesinde sarı nokta hastalığı geçiren kişiler olanlarda sık görülmektedir. Genel olarak bakıldığında 55 yaş üzerinde seyreden hastalık tedavi edilemediği zaman körlüğe kadar gidebilmektedir.

göz-hastaliklari-nelerdir

Görülme Olasılığı Olan Kişiler ve Belirtileri

55 yaş üzeri sigara kullanan bireyler direkt risk gurubunda yer alıyor. Hastalık bazen; kolestrol, hipertansiyon ve sağlıksız beslenen bireylerde de görülüyor. Bunun yanı sıra sıklıkla uzun süreli güneşe maruz kalma ve kalıtsal nedenler de hastalığın görülme olasılığını arttıran sebepler arasında. Belirtileri ise kişinin günlük ve sosyal hayatını fazlaca olumsuz yönde etkileyecek türden.

sari-nokta-hastaligi-tredavisi

Görme kaybı gibi ağır bir tablo ile baş gösteren belirtiler; göz önünde seyreden karartılar, renkleri seçmede bozukluklar, görme kalitesinin bozulması ve nesnelerin şeklini olduğundan farklı görebilme olarak devam ediyor. Hastalığın meydana gelmesindeki temel yaş ve kalıtsal sebepler için yapılabilecek bir şey olmasa da diğer nedenler için olağanca çaba sarf edilmelidir. Kişi sigara içiyorsa bırakmalı, kırmızı et ve kolestrol içeren yiyeceklerden fakir bir beslenme tarzını benimsemelidir. Filtreli güneş gözlüğü kullanımı önem taşımaktadır. Sarı nokta hastalığının yaş ve kuru olmak üzere iki şekli vardır. Genellikle kuru tipi gözlemlenmektedir. Ancak erken teşhis edilemediğinde hızla görme kaybına neden olan şekli yaştır.

sari-nokta-hastaligi-nedir

Tedavisi Mümkündür

Sarı nokta hastalığının her iki tipinin tedavisi; yaş olan tipte tedavi , fotodinamik tedavi yani  göz içine iğne ile bir çeşit protein verilerek  yapılır.  Kuru tipin tedavisinde ise; koruyucu tedavi uygulanmaktadır.  Koruyucu tedavi; anti oksidan, A, C, E vitaminleri, çinko ve lutein ile yapılan bir tedavi şeklidir. Sarı nokta hastalığı tedavi edilmezse körlük ile sonuçlanmaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık