Şalgamın Benzersiz Faydaları ve Neyin Yanında İçilir

Şalgamın Benzersiz Faydaları ve Neyin Yanında İçilir

Şalgam acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içeren bir bitkidir.

Şalgam ülkemizde , özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında tüketimi artan şalgam, salatalarda ve turşularda kullanılır. Ayrıca kışın soğuk algınlığı yaşayan hastalara iyi geldiğine dair bir inanç bulunmaktadır.

Şalgam bol miktarda A vitamini içermektedir. Bunun dışında kalsiyum, demir ,potasyum, fosfor, magnezyum gibi bir çok mineral ve bileşen içermektedir.

O zaman şalgamın yararlarını sıralayalım.

1- Kalp Sağlığını Korur:  Şalgam, kalp krizi ve kalp hastalığının önlenmesinde önemli rol oynadığı düşünülen çok önemli bir besindir. Bu özelliği yüzünden kolesterol seviyesini normal tutmayı başarır, ayrıca kalp damar sağlığı için çok önemli olan B vitaminini de fazlasıyla içermektedir.

2-Bağışıklık Sistemini Korur:  Şalgam C, A, E vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesi olduğu için bağışıklık sistemine ciddi derecede katkı sağlar. Çok etkili bir anti oksidan olması serbest hücrelerin yenilenmesi, hasarlı olan hücrelerin onarılması, bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanması gibi bir çok noktada katkı sağlar.

3-Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir: Diğer özelliklerinin yanında , bağırsak hastalıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılacağı gibi, bağırsakları hastalıklara karşı koruma özelliği vardır.

4-Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:  Şalgam vücudun sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan  lifi yüksek oranda içermektedir. Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalar, şalgamın içerdiği element ve bileşenlerin sindirim sistemini enfeksiyonlardan ve bazı zararlı bakterilerden koruduğunu ortaya koymuştur.

5-Kemik Sağlığını Korur: Şalgamın bol miktarda barındırdığı kalsiyum ve potasyum sayesinde, sağlıklı kemik gelişimi ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları önlemek için yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle çocukların sağlıklı iskelet sahibi olmalarına ciddi katkıda bulunabilir.

6-Kilo Vermeye Yardımcı Olur: yüksek miktarda diyet lifi içermesi bağırsakların sürekli hareket halinde olmasını sağlar. Bun ise bünyenin gereksiz maddeleri daha hızlı dışarı atmasına yardımcı olur.  Bütün bunların yanında iyi miktarda su içerdiği için kabızlık sorununa da alternatif çözümler sunabilir.

Şalgam bu tür özellikleriyle bilinmesinin yanı sıra; döner, çiğ köfte ve her türlü kebap türünün yanında tercih edilen bir besindir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Şalgamın Benzersiz Faydaları ve Neyin Yanında İçilir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık