Salep’in Faydaları ve Zararları

18 Kasım 2014
Salep’in Faydaları ve Zararları

SALEP NEDİR?

Salep, orkide familyasının toprak altındaki yumrularından elde adilen bir baharattır. Yumrular toprak altından çıkarılınca kurutulup dövülerek toz haline getirilir.  İşte bu toz, salep dediğimiz şeydir. Ülkemizde ise salep, Muğla, Isparta ve Kastamonu da yetiştirilir. Dünya çapında en büyük salep üreticileri ise Fransa ve Yunanistandır. Maraş dondurmasına o tadını, kokusunu veren salepin orkidesi, sadece Kahranmaraştaki dağlarda yetişen bir orkide türünden elde edilmektedir.

Eskiden salep, ortadoğuya özgü bir içecekti. Kahvenin ortaya çıkmasından önce İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde tereyağ sürülmüş ekmeğin yanında salep içeceği olarak sunulurdu. Fakat kahvenin ortaya çıkmasından sonra bu gelenek zaman içinde yok olmuştur. Salep’in kuvvet verici özelliği nedeniyle eskiden gemiciler uzun yolculuklara çıktıklarında mutlaka yanlarına salep alırlarmış. Kumanyalarının miktarı azaldığında, 2 litre su içine 30 gr. oranlı salep’i kanatıp içerek günlük ihtiyaçları olan enerjiyi sağlarlarmış. Salep’in çeşitli hastalıklara olan faydaları çok fazladır. İçeriğinde; şeker, nişasta, misülaj ve azot içeren maddeler vardır. Afrodizyak (cinsel istek artırıcı) etkisi de vardır. Özellikle kış aylarında bolca tüketilen salep’in dondurma endüstrisi başta olmak üzere çeşitli gıda sektörlerinde de kullanılmaktadır.

 

SALEP’İN FAYDALARI NELERDİR?

Kış günlerinin vazgeçilmez içeceği olan salep’in, bağırsaklarımızı çalıştırma, bronşit ve öksürükte, bağışıklık sistemimizi güçlendirmede faydaları vardır. Salep’in müsilaj özelliği vardır, bu da cildimiz üzerinde yumuşatıcı bir etki yapar, cilt dokumuzun üzerinde, geçici bir doku niteliğinde katman oluşturarak cilt dokumuzu korur ve ona rahatlık verir. Bu yüzden öksürük tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Salp’in mide hazımsızlıklarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunların dışında:

Öksürük ve bronşit hastalıklarının tedavisinde yardımcı niteliğinde tavsiye edilmektedir.

Bağırsaklara iyi geldiği için kabız olmayı önler.

Zihni kuvvetlendirir.

 

 

Hemoroid (Basur) hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Regl düzensizliklerinde düzenleyici özelliğe sahiptir.

Bağırsak kurtlarının düşmanıdır.

Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde yardımcı olur.

Salep, çok faydalı bir içecektir, illa kış aylarını beklememize gerek yok! Diğer mevsimler de gayet iyi içilir. Bu faydalarını okuduktan sonra içmemezlik yapmazsınız herhalde… Ama hakkını vermek gerek: Salep kışın bir başka oluyor…

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Salep’in Faydaları ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık